Před 200 lety byste jinou než přírodní kosmetiku těžko sháněly. Věda šla napřed a příroda naopak ustoupila. Jedná se o módu, kalkul nebo rozumnou volbu jak do sebe nedostávat další chemické produkty, které nám zrovna nesvědčí?

krém bio

S přírodní a bio kosmetikou se roztrhl pytel a navázal na „zdravou“ vlnu úklidovou a stravovací, která má už své stále stoupence. Čím dál víc žen vyměňuje produkty na svých poličkách v koupelně. „Zájem o čistě BIO kosmetiku v poslední době výrazně stoupá. V době, kdy velké množství lidí trpí nejrůznějšími ekzémy a těžkou formou akné, se lidé snaží vyhýbat ropným derivátům, syntetickým vůním a chemickým konzervantům. Zájem o přírodní a BIO kosmetiku začíná buď právě těžko léčitelnými kožními problémy, nebo narozením dítěte, kdy každá maminka chce zjistit, co si přes kůži pouštíme do těla,“ potvrzuje majitelka obchodu Biorganika Andrea Vaníčková.

Mladé ženy se stávají zodpovědnější a vnímavější v tom, co používají. Má to asi svůj smysl, když si uvědomíme, že až 60 % látek, z naší kosmetiky proniká kůží dál do těla. Známý fakt, který ale moc slyšet nechceme.

saloos

Motivace ke změně jsou různé. Janě zemřela nedávno maminka. „Nechci, aby se mi v těle ukládaly parabeny, minerální oleje a další ropné deriváty, které by mi jednou daly odpověď v podobě rakoviny,“ odpovídá na otázku, proč přechází na zdravější způsob života.

Jitka má důvod jiný: „Pro mě snad ještě důležitější motiv pro používání biokosmetiky než aspekt zdraví je, že firmy vyrábějící takový druh kosmetiky projevuji většinou zodpovědnější přístup k přírodě a netestuji suroviny ani finální produkty na zvířatech. Odmítám používat pro krásu výrobky, kvůli kterým by trpěl jiný živý tvor“.

Zuii

Pokud si nechcete vědomě ničit zdraví, těmto 7 složkám se za každou cenu vyhýbejte!

Parabeny

Parabeny jsou bezesporu nejpoužívanější konzervační látky v kosmetickém průmyslu. Jsou téměř v každém krému, který běžně používáte, protože fungují jako preventivní ochrana proti plísním, houbám a parazitům, které by se jinak mohly množit ve vašich oblíbených výrobcích. Problém je v tom, že mohou být absorbovány pokožkou. To, že vašemu tělu zrovna neprospívají, dokazuje fakt, že parabeny byly často nalezeny v nádorech rakoviny prsu. Výzkumy naznačují možné souvislosti vzniku rakoviny prsu u žen a rakoviny varlat u mužů a dlouhodobého užívání parabenů. Detaily vzájemného působení nejsou zatím jasně zmapovány, ale stojí to riziko za to? Ve skutečnosti je právě tato obava důvodem, proč se na trhu množí produkty, které na svém obalu hrdě hlásají „paraben-free“.

Ropa

Najít kosmetiku bez ropy, je trochu oříšek. Ropa se objevuje v tolika kosmetických produktech, že je to až směšné. Ale pokud se nad tím zamyslíte, ano, je to ta samá látka, ze které je vyrobený váš motorový olej, nemrznoucí kapalina do auta, či polystyren.
Proč kosmetiku z ropy zásadně nekupovat? Například proto, že může být karcinogenní, způsobuje hormonální nerovnováhu a zabraňuje pokožce dýchat.

Ropa se v kosmetice skrývá pod mnoha označeními. Tato byste si měli zapamatovat:

·         petrolatum

·         xylen

·         toluen

·         minerální olej

·         tekutý parafín

arganFenoxyethanol (Phenoxyethanol)

Protože spotřebitelé si jsou vědomi možných problémů s parabeny, objevil se novější konzervační prostředek pod názvem „fenoxyethanol“ a našel si svou cestu dokonce i do bio kosmetiky, kterou rádi volíme jako bezpečnější alternativu péče o pokožku.

Pokud však obsahuje tyto látky, nebrat! Japonsko nedávno zakázalo používání fenoxyethanolu ve všech kosmetických přípravcích, a většina ostatních zemí omezila jeho použití na max. koncentraci 1%.

Fenoxyethanol se běžně používá v různých výrobcích od těch pro mytí obličeje či těla až po hydratační krémy a make-up. Některé studie potvrzují, že tento konzervant vykazuje toxické účinky na tělo i při mírných koncentracích. Tyto účinky zahrnují:

• reprodukční a vývojové komplikace

• kontaktní dermatitida (podráždění kůže)

• poškození mozku a nervové soustavy 

inlightDioxiny

Ty patří k těm nejhorším z nebezpečných chemických látek a opravdu si na ně dejte pozor. Přesto, že existují v potravinovém řetězci jako látky znečišťující životní prostředí, našly si dioxiny cestu do mnoha produktů péče o pleť. Vzhledem k tomu, že jsou to perzistentní sloučeniny, přetrvávají uvnitř těla delší dobu.

Dioxiny jsou známí „endokrinní disruptoři“, tedy hormonálně aktivní látky, pevně spojené s rakovinou. Pro tělo a orgány jsou jedovaté. Dioxiny nebudou uvedeny na etiketě, ale jsou často obsaženy v antibakteriálních látkách, jako je Triclosan, PEG a laurethsulfát sodný (SLES).

Dioxiny se také nacházejí v neorganických tamponech, protože většina konvenční bavlny je geneticky upravená, vybělovaná bělidlem a používá se na ni postřik s pesticidy. Dámy, až budete příště mít své dny, zkuste se poohlédnout po tamponech z organické bavlny.

Nikl

Nikl je běžný prvek, kov, který se používá například při výrobě mincí a šperků, tepelných výměníků či baterií. Každý z nás je vystaven malému množství niklu, většinou prostřed-nictvím potravin, vzduchu, pitné vody, půdy, prachu a kontaktu s výrobky, které jej obsahují, včetně kosmetiky. Pokud se jedná o nízkou hladinu, je vše v pořádku. Problém však nastává při zvýšeném výskytu niklu. To může vést k poškození zdraví v závislosti na druhu kontaktu s niklem a také na jeho intenzitě. Nikl a jeho slitiny byly pro člověka klasifikovány jako potenciálně karcinogenní. Běžná je také alergie na nikl, která může způsobit vážnou kontaktní dermatitidu. Před deseti lety se objevil první případ alergie na nikl způsobené očními stíny, a bylo zjištěno, že alergii dokáže vyvolat už i 1 ppm niklu.

starSLS (Sodium Lauryl Sulfate)a SLES (Sodium Laureth Sulfate)

Jak SLS, tak i SLES jsou levná a vysoce efektivní pěnidla. Pokud se teď hned podíváte do své koupelny, najdete je v seznamu složek u mnoha svých mycích i zkrášlovacích výrobků - od zubní pasty přes sprchový gel až po šampon. Mnoho firem přidává jednu z forem SLS do svých výrobků tak, aby se spotřebitelům jevily jako účinnější. Ve skutečnosti SLS způsobuje mnohem více škody než užitku. Přemýšlejte o tom tímto způsobem – kromě tělových produktů a produktů do koupele se tato přísada používá také do saponátu pro mytí aut. Chtěli byste své tělo mýt tím samým, co používáte na své auto? Výrobky bez těchto látek možná nenabízejí tak bohatou pěnu, ale jsou stejně účinné a neškodí vašemu zdraví. Jde jen o to si na ně zvyknout. 

Havlíkův zázrakFormaldehyd

Formaldehyd je známý karcinogen, který je spojený s leukémií, rakovinou slinivky a kůže, způsobuje podráždění pokožky a také cirhózu. Obvykle se vyskytuje v laku na nehty, lepidle na řasy, a v produktech na zjemnění a narovnání vlasů.

Pokud je některá z těchto chemikálií uvedena na etiketě, rozhodně se výrobku vyhněte.

Vzhledem k tomu, že se výše zmíněné látky nacházejí v drtivé většině kosmetických přípravků, budete si muset dát tu práci a najít výrobce, kterému, stejně tak jako vám, není jedno, zda si používáním jeho kosmetiky poškozujete zdraví.

V dnešní době naštěstí stačí zadat do vyhledávače heslo „přírodní kosmetika“ nebo „bio kosmetika“ a vyjede vám spousta značek, o kterých jste možná neměli ani tušení. Abyste ale nenaletěli, zajímejte se zejména o značky, které se mohou pochlubit certifikátem zaručujícím opravdu přírodní složení. Vyzkoušejte například italskou přírodní kosmetiku Anthyllis, Inlight, Saloos, Nobilis Tilia, Lush, Havlíčkovu přírodní apotéku, BioAroma, Éminence, Alverde či dekorativní kosmetiku Zuii.

Uložit

Uložit

Reklama