A to jste mi kápli do noty! Tedy, do včerejší noty. Ale po pořádku...

Bez svého Bimba, jak láskyplně oslovuji tu hromadou šroubků, kabelů, obvodů a jiných důležitých nesmyslů, bych asi nemohla vykonávat svou budoucí práci. Občas mě sice potrápí, ale já jeho nepochybně taky. Hlavně, vždycky mu nakonec nějak domluvím.

První počítač jsem dostala, když mi bylo asi osm, bylo to k Vánocům, a od první chvíle mě fascinoval. Byl to dnes legendární Atari, ještě ho mám ve skříni. Z čisté nostalgie...

Na VŠ se stalo vlastnictví PC naprosto nezbytné, potřebuji ho na psaní protokolů, vyrábění grafiky ke zkouškám, hledání informací na internetu... no prostě taková moje sekretářka. A tam někde začalo i moje šťourání do útrob, nejen mého, Bimba.

Sem tam se prostě stane, že se technika rozhodne postavit na zadní. A stojí. A, uživateli, starej se. Samozřejmě v místě, jako jsou vysokoškolské koleje, se odborník vždycky najde. Ale moje přirozená zvědavost neodolala a informace o tom či onom se ve mně pomalu hromadí jako skládačka. Jednotlivé dílky občas zapadnou, občas nemají kam zapadnout, ale dokud se to posouvá dopředu, tak je to jen dobře.

Jednou se mi stalo, že jsem objednala sestavu a byl problém s nějakou součástkou. Pán z obchodu mi volal a chtěl k telefonu "někoho kompetentního". Vlídným hlasem jsem se zeptala: "A já bych vám nestačila?" Pochopil. Pak se omluvil, že nepředpokládal... stane se.

Včera jsem pocítila jeden zásadní zápor takovéhoto počínání. Totiž můj přítel. Před 4 lety studoval na střední škole výpočetní techniky. Od té doby, to nikdy nedělal, neživil se tím. Občas má, podle mého, svérázné a zdlouhavé řešení problému. Přece jen, čerpá téměř výhradně z toho, co kdysi nasál, ale doba a postupy se mění.

A to je problém... včera jsem myslela, že ho roztrhnu jako hada!!! Samozřejmě šlo o pitomost. Potřebuje něco nastavit a neumí to.

Tak shání program, který by to udělal za něj, a argumentuje tím, že se v tom nechce hrabat dlouho. Nevydržela jsem a upustila cosi o deseti, maximálně patnácti minutách ve srovnání s lidským životem a oheň byl na střeše. Ale neřekne: "Tak se mi na to koukni...", ví přece, že jsem to nastavovala stokrát. Ne. Jeho uražená ješitnost teď sedí v koutě a trucuje. Okázale si ho nevšímám. Buď si to uvědomí, nebo ho roztrhnu dodatečně.

Jistě, neumím všechno. Ve srovnání s člověkem, který se tím živí, toho umím dokonce dost málo, ale snažím se si poradit nebo nechat poradit. A učím se to ráda.

Beruška Elliah


Beruško Elliah,
muži jsou tvrdohlaví, zvlášť co se týká počítačů. Mají neustále pocit, že musejí umět pracovat lépe než jejich partnerka. Grrr. Ani se vám nedivím, že se zlobíte, a věřte, že v tom nejste sama :-).

Reklama