Foto: Shutterstock
Toužíte po hebkém vonícím prádle bez skvrn? To rozhodně není nereálný sen. Dosáhnout tohoto výsledku vám při praní navíc může pomoci jedna poměrně běžná surovina. Nenechte se odradit specifickým zápachem a usnadněte si praní díky bílému octu. Jeho odéru se totiž rozhodně nemusíte bát, ztratí se během pracího cyklu. Ale pokud se chcete přeci jen pojistit, použijte kapku esenciálního oleje. Praní za pomoci octu byste navíc neměli provádět častěji než jednou týdně, aby neměl negativní vliv na spotřebič. V čem konkrétně vám ale může bílý ocet při praní přijít vhod?
Odstraňovač zatuchlého odéru
Některé prádlo, které dlouho skladujeme ve skříni, nebo ho třeba nenecháme před složením dostatečně proschnout, může být po čase cítit pěkně zatuchle, kysele a plesnivě. Typicky se to týká třeba ručníků. Bílý ocet vás ovšem nepříjemného odéru zbaví. Nejprve prádlo vyperte tak, že do bubnu pračky přidáte asi dva šálky octa. Po skončení pracího cyklu ho pusťte ještě jednou, tentokrát už s pracím prostředkem.
Osvěžovač bělosti a eliminátor skvrn
Bílé utěrky, spodní prádlo nebo třeba ponožky časem ztrácí svou bělost a takzvaně zajdou. Pokud jim chcete navrátit ztracený lesk, můžete velký asi čtyřlitrový hrnec naplnit vodou, přidat šálek bílého octa, přivést k varu, vypnout, vložit zašlé prádlo, nechat přes noc namočené a druhý den vyprat v pračce jako obvykle. Odměnou by vám měla být běloskvoucí běloba. Ocet si dokáže poradit také s poměrně odolnými skvrnami od kávy, trávy nebo oleje. Buď můžete do směsi octa a vody oblečení se skvrnami na nějakou dobu namočit, nebo zkuste přidat ocet přímo do pracího cyklu.
Přírodní změkčovač
Chcete, aby bylo vaše prádlo hebké a měkké a ono přitom vychází z pračky drsné, tuhé a nepříjemné na dotek? I tento požadavek by vám mohl splnit bílý ocet. Zachycuje totiž nečistoty a zbytky pracího prostředku a působí jako přírodní změkčovač. Stačí použít půl šálku místo aviváže při závěrečném oplachování prádla.
Bojovník proti zažloutlým podpažím
Skvrny od potu a zbytků deodorantu v podpaží opravdu nejsou něčím, čím bychom se chtěli chlubit. Bílý ocet ale dokáže v tomto ohledu působit i preventivně. Pomáhá zbytky deodorantu odstranit a zabraňuje žloutnutí třeba u bílých triček. Stačí ocet chvilku před praním aplikovat přímo do oblasti podpaží trička, nechat několik minut působit a následně vyprat.
Na tohle pozor
Kromě toho, že by se ocet v pračce neměl používat příliš často, existují i další omezení, která byste při práci s ním měli brát v potaz. Ocet by neměl být kombinován s bělícími či chlorovanými bělícími prostředky. Odbornice na praní a manažerka společnosti Whirpool Morgan LaLonde pro magazín Martha Stewart uvedla, že tak vzniká vysoce toxická kombinace, jejíž výpary by rozhodně neměly být vdechovány. Ocet navíc má bělící účinky, takže kombinovat ho s něčím dalším nedává moc smysl a může to být velkou zátěží pro látku. Bílého octa je vhodné se vyvarovat také při praní sportovního elastického oblečení, které by mohlo vlivem octu časem ztratit právě svou elasticitu.
Zdroje: Zena-in.cz, Healthline.com, Bhg.com, Southernliving.com, Thespruce.com, MarthaStewart.com
Nový komentář
Komentáře
Ocet ráda používám a nejenom při praní a nejenom bílý. Dobrý pomocník