Bylo to velice snadné. Stačilo málo – a to navštívit webové stránky Microsoft a zaregistrovat se dle formuláře na jejich konferenci.

 

Tentokráte se konal Microsoft Security Summit Prague 2004, a to 27. ledna 2004 v Praze v Kongresovém centru na Vyšehradě. A po dvou let k nám zavítal opět jeden z nejslavnějších lidí technické doby William Henry Gates.

 

Budíček před pátou hodinou ranní a samozřejmě neklidný spánek, protože člověk byl v nejistotě, jestli včas vstane a nezaspí. V 6h30 už jsme seděli v přeplněném autobuse Liberec - Praha. Cesta uběhla velmi rychle, zvlášť když ji člověk celou prospal. :-) Knížka v batohu, s názvem „Bill Gates a byznys“, mi byla ve chvíli tajemné tmy z venčí stejně na nic.

 

Přibližně kolem půl deváté jsme byli na místě. Registrace již probíhala. Přidělili nám kartičky s našimi jmény a elektronického tlumočníka a mohli jsme jít na snídani, která byla velmi honosná – zřejmě na počest Billa.

 

Pracovníků security bylo dosti a zakázáno bylo jakékoliv zavazadlo do sálu. Nakonec jsem však bez jakéhokoliv přemlouvání svou kabelu pronesla. :-)

 

Přednášky byly rozdělené do dvou sálů – Kongresového a Společenského - tam se konal zvlášť program pro IT odborníky a pro vývojáře. My spadali do druhé kategorie.

 

Přednáška začínala v 9 hodin. Některým vývojářům však hodinky zřejmě nefungovaly, neboť chodili ještě dlouho po začátku konference. Uvítal nás software-architekt Michael Juřek. Poté měl přednášku Jan Šeda, který při ní, bohužel, postupně ztrácel hlas. Přednáška Michala J. byla velmi poutavá a zajímavá a mnohdy i zábavná, čas však ubíhal rychle a my už se museli rychle přesouvat do Kongresového sálu, kde měla začít přednáška Billa Gatese.

 

Microsoft to neměl moc dobře zorganizované, místo aby nás hostesky (kterých bylo všude požehnaně) uváděly na místo, lidé zmateně pobíhali a procházeli sál ze všech stran. Bohužel IT zabrali téměř celý sál (měli tam přednášku už od 9 hodin) a zbytek pak VIP. Nakonec jsme se usadili na balkoně ve třetí řadě. Ti maličcí lidé, co tam pobíhali moc k rozeznání nebyli, takže nás předtím zachránilo jen promítací plátno.

 

Pět minut před začátkem konference sál uzavřeli.

A poté jsme už přivítali generálního ředitele Microsoft (pro ČR a Slovensko) Jiřího Devátého, aby nám osobně oznámil, že B. G. bohužel nezodpoví všechny otázky, které se shromáždily na webu u této příležitosti. Pak přešel do plynulé angličtiny a řekl „Ladies and Gentlemen, welcome Mr. William H. Gates !

 

Spadl mi kámen ze srdce….

 

Publikum uvítalo Billa potleskem a mohlo se začít. Musím říct, že překladatelky, které simultánně překládaly Billovu přednášku, to moc nezvládaly. Takže, kdo uměl perfektní angličtinu, vychutnával si originál. Musím uznat, že velice rychlá americká angličtina byla i pro mě náročná.
Přednáška o nových produktech (př. Windows Langhorn), technologiích a strategiích spol. Microsoft trvala přibližně půl hodinky. Uteklo to jako voda. Poté už čekaly na Billa otázky, které lidé mohli vyplnit již při přihlášce na internetu. Sešlo se přibližně 500 otázek, které však byly pečlivě protříděny. Na zhruba jednu desítku B. Gates odpovídal.

 

Na závěr přednášky probíhala ceremonie. Bill Gates předal osobně ocenění nejmladšímu a nejstaršímu držiteli certifikátu Microsoft Certified Professional, (MCP) a to čtrnáctiletému Jiřímu Zavadil z Prahy, který svým vzrůstem všechny převyšoval a osmdesátiletému panu Antonínu Zítkovi. Microsoft Certified Professional je mezinárodní ocenění.

 

 

Na konferenci bylo zakázáno fotografování. Na webových stránkách Microsoftu byly poté k dispozici fotografie od profesionálního fotografa. No, posuďte sami…

 

Na konferenci se sešlo díky návštěvě B. G. zhruba 3 100 lidí.

 

 

 

                         
Reklama