Možnost vytvořit sníh z nálevu, který se slije z cizrny či fazolí, je vhodná nejen pro vegany, ale také pro lidi, kteří mají alergii na vejce nebo prostě chtějí jen zkusit něco nového.

Takto vytvořenému sněhu se říká aquafaba a dosud není zcela jasné, proč má tekutina podobné vlastnosti jako vaječný bílek. S tímto objevem jsou spojována dvě jména – šéfkuchař Joël Roessel, který si všimnul, že voda z konzervovaných luštěnin pění, a softwarový inženýr a milovník veganské kuchyně Goose Wohl. Ten zjistil, že se chová jako vaječný bílek. A objev byl na světě.

Z veganského sněhu se dá připravit mnoho pokrmů, jako je například čokoládová pěna, nadýchaný piškot nebo třeba domácí majonéza.

K vytvoření sněhu budete potřebovat jen nálev, který slijete z konzervované cizrny či fazolí. Popřípadě vodu, ve které jste luštěniny vařila. Pro pevnost se přidává xantanová guma, což je stabilizátor přírodního původu. My jsme se rozhodly otestovat sníh na nejjednodušším receptu, a sice na sněhových pusinkách.

Na sněhové pusinky budete potřebovat:

  • nálev z jedné konzervy cizrny či fazolí
  • 6 lžic moučkového cukru
  • 1 lžičku xantanové gumy 

Postup:

Vodu z cizrny (fazolí) slijte do připravené vysoké nádoby a několik minut šlehejte. Chce to dávku trpělivosti, ale výsledkem by měl být nadýchaný sníh. Do něj následně přišlehejte cukr a xantanovou gumu. Na plech s pečícím papírem vytvarujte pusinky a sušte na 100 °C přibližně hodinu.  

Jak to dopadlo?

Hmota, kterou se podařilo vyšlehat, skutečně svou konzistencí připomínala bílkový sníh. Po přidání xantanové gumy dopadl úspěšně i test se zdvižením nádobky nad hlavu. Pusinky na plechu držely tvar a nespadly ani po vyndání z trouby. Výsledek nás mile překvapil. Při ochutnání nebylo po cizrně ani stopy. 

Tip: A co se zbylou cizrnou? Můžete si z ní připravit například pomazánku nebo ji rozprostřít na plech, pokapat olivovým olejem, přidat oblíbené koření a upéct jako křupavý snack. 

Foto: Shutterstock

Čtěte také:

Reklama