Víc bílkovin neboli proteinů jedí také lidé, kteří se snaží zhubnout pomocí proteinové diety nebo ti, kteří chtějí jíst zdravě a svou stávající hmotnost si udržet. Čtěte dál a dozvíte se, proč se vyplatí si dostatečný příjem bílkovin pohlídat a jak jednoduše je do svého jídelníčku doplníte. Většině žen totiž bílkoviny v denní skladbě jídel chybí. Jak je to možné? Stačí si odpovědět na jednoduchou otázku. Kolik z nás si dá k obědu raději špagety aglio olio než steak?
 

5b166d04e1172obrazek.png

Díky bílkovinám zaženete i chuť na sladké

Jaké jsou hlavní výhody bílkovin, nejdůležitější složky z trojice základních živin? Bílkoviny chrání vaši aktivní svalovou hmotu a rychleji vás zasytí. „Pokud budete jíst jídlo bohaté na proteiny, pocit sytosti se dostaví daleko dřív než v případě sacharidů a tuků, a také vás bude méně „honit mlsná“. Navíc sacharidy a tuky si můžeme lehce uložit do zásoby, zatímco proteiny nikoli,“ vysvětluje Mgr. Pavla Staňková, Ph.D., odborná konzultantka KetoDiet, která se ve svém výzkumu mimo jiné věnuje metabolickému syndromu spojenému s obezitou.5b166ce362c9dobrazek.png
 
Aktuálně se mění i odborníky doporučovaná skladba zdravého vyváženého jídelníčku. „Praxe posledních let ukazuje, že pokud chcete zhubnout nebo si jenom svou hmotnost udržet, měli byste obsah sacharidů v jídelníčku snížit a naopak zdravé tuky a především bílkoviny navýšit. Dříve doporučovaný poměr živin – 50 % sacharidy, 30 % tuky a jen 20 % bílkoviny – vycházel z odlišného životního stylu. Lidé měli daleko víc pohybu, a proto energii přijatou ze sacharidů snáze spálili,“ dodává Martina Dvořáková, dietní koučka, blogerka a hlavní výživová poradkyně KetoDiet, která se zdravé výživě věnuje již víc než 15 let.

Spočítejte si, kolik bílkovin denně potřebujete

  • Doporučená denní dávka bílkovin = 0,8-1 g na 1 kg ideální tělesné hmotnosti.
  • PŘÍKLAD: Žena vážící 70 kg by měla v rámci zdravého vyváženého jídelníčku sníst až 70 g bílkovin.
  • Pro porovnání si tato žena v proteinové dietě při konzumaci 5 proteinových jídel KetoDiet za den dopřeje až 90 g bílkovin denně, což se rovná 1,2 g na 1 kg.

Jak jednoduše doplnit bílkoviny do jídelníčku?

Teď už víte, kolik bílkovin máte za den sníst. Ale jaké potraviny si vybírat, abyste svou denní potřebu bez problémů pokryla? Dopřejte si jídla s vysokým obsahem:

a)     živočišných bílkovin – hovězí steak, kuřecí a krůtí maso, ryby, vejce, tvaroh, cottage, parmezán, bílý jogurt, mléko aj.
b)     rostlinných bílkovin – sója, luštěniny, tofu, ořechy a semínka či obiloviny – quinoa, ovesné vločky atd.
 
Možná je pro vás nemyslitelné sníst každý den plátek masa, pár vajíček, porci luštěnin, tvaroh a ještě přidat balení sýru. A jelikož je navíc většina potravin bohatých na bílkoviny náročnější na přípravu, můžete zbývající gramy ke splnění své denní potřeby bílkovin doplnit i jinak. Jak? Pomůžou vám s tím proteinová jídla a nápoje KetoDiet. Všechna sladká (např. proteinové palačinky, kaše, pudinky, smoothie, proteinové tyčinky a nově také proteinový croissant) i slaná jídla (proteinové polévky, omelety, těstoviny) s vysokým obsahem bílkovin, vitamínů, minerálů či vlákniny, jsou raz dva hotová a není pravda, že byste je měla jíst pouze, když se pustíte do proteinové diety.5b166ccbe92c6obrazek.png

 
Abyste měla ještě jasnější představu, jedna porce proteinového nápoje s vaší oblíbenou příchutí obsahuje 18 g bílkovin, a to je skoro stejně jako 100g kuřecí steak, který obsahuje 20 g bílkovin. Když si každý den dopřejete dvě proteinová jídla nebo drinky, více než polovinu denní dávky bílkovin máte pokrytou. A co víc? Nadbytečné kilogramy vám nehrozí (pokud si tedy ke třem zbývajícím jídlům nedáte hamburger s hranolkami nebo pizzu).
 
Při přípravě proteinových jídel navíc vůbec není nutné držet se pouze návodu na obalu, zapojte svou kulinární fantazii. Inspirujte se v dietním receptáři nebo vyzkoušejte za 15 minut hotové proteinové těstoviny se špenátem a bazalkou podle videoreceptu

fusilli-video-ketodietCZ.jpg