Sáhněte po řeckém jogurtu nebo skyru

Pravý řecký jogurt se vyrábí z dvojnásobného množství mléka ve srovnání s klasickým jogurtem nebo jogurtem „řeckého typu“, které se pak déle odstřeďuje. Výsledkem je dvojnásobné množství bílkovin, a to čistě z mléka jaké základní suroviny.

Díky tomu, že se při výrobě skyru zároveň také používá syřidlo (většinou mikrobiální), typické pro výrobu sýrů, je skyr řazen mezi sýry. Skyr se také vyznačuje vysokým podílem bílkovin stejně jako řecké jogurty, ale svou konzistencí je hustší.

Příště proto zkuste místo obyčejného bílého jogurtu sáhnout po tom řeckém, nebo si udělejte cheesecake ze skyru.

Navíc bílkovina laktalbumin (bílkovina mléka) je společně s ovoalbumin (bílkovina z vejce) nejlepšími bílkovinami. Mají nejlepší složení a nejvyšší vstřebatelnost pro organismus.

jogurt.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Vajíčka na milion způsobů

Vejce nejsou cennou potravinou pouze z hlediska bílkovin, ale také vitaminů, minerálních látek nebo nenasycených mastných kyselin. Na druhou stranu jsou ale často spojována také s cholesterolem, který obsahují. Výzkumy však ukazují, že cholesterol z vajec nepřispívá nijak významně ke zvyšování hladiny cholesterolu v krvi.

Pokud se rozhodnete udělat si vajíčka například k snídani, rozhodně neuděláte krok vedle. Je jen na vás, jak si vaše vajíčka připravíte. Naměkko, natvrdo, na hniličko, pošírovaná vejce, smažená vajíčka, vejce do skla (takzvaná prezidentská snídaně), volské oko, na slanině, hemenex, omeleta, …

Pozor si dejte na konzumaci vajec syrových. Nedostatečně tepelně upravená vejce představují riziko Salmonely.

vajicka.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Dejte si hovězí

V těsném závěsu za mléčnými výrobky a vejci je také hovězí maso. Pokud byste si tedy rádi udělali oběd plný bílkovin, klidně zvolte hovězí maso v mrkvi nebo si na talíř naložte dvojitou dávku bílkovin v podobě hovězího masa s hrachovou kaší. Mleté hovězí kuličky pečené v troubě, pomalu dušené hovězí maso v guláši nebo hovězí steak či roastbeef. Opět je jenom na vás, jakou úpravu masa zvolíte.

hovezi.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Tofu pro vegetariány i masožrouty

Tofu kromě bílkovin obsahuje ještě vitamín B, vápník, železo, hořčík, nenasycené mastné kyseliny a vlákninu. Jestliže znáte všechny tyto benefity, nemusíte už jídlo dělit na to s tofu/masem. Jezte klidně obojí. Z tofu se dají připravit chutné pomazánky. A pokud nemáte rádi „nijakou“ chuť tofu, kupte si uzené nebo marinované.

tofu.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Luštěniny všeho druhu

Mimo obsah bílkovin jsou luštěniny ceněny především pro obsah vlákniny, která napomáhá správné funkci střev. Kromě toho luštěniny také snižují cholesterol a krevní tlak. Čočka, sója, cizrna, fazole nebo hrách. Co vás napadne z nich připravit? Zkuste například cizrnový hummus, nebo ji zapečte v troubě a použijte jako krutony do salátu. Z čočky zase připravíte výbornou polévku.

lusteniny.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Vietnamská kuchyně plná bílkovin

 Je známo, že asijská kuchyně je bohatá na ryby a rybí pokrmy. Ryby jsou samy o sobě bohatým zdrojem bílkovin, příkladem toho je třeba takový losos. Pokud k tomu přidáme ještě edamame nebo sójové boby nejen, že tím zvýšíme naši dávku bílkovin, ale také podpoříme naše srdce a mozek díky omega – 3 mastným kyselinám.  

Zdroj info: thehealthy.comvitalia.czkarolinafour.cz 1karolinafour.cz 2bezpecnostpotravin.czapetitonline.cz 1apetitonline.cz 2

Čtěte také: