zuby

Zuby jsou naší vizitkou. Aby byly hezké a neměly na sobě pigmentové skvrny, musíme o ně pečovat. Moderním trendem je bělení zubů. Oslovili jsme soukromou zubní kliniku Erpet Medical Centrum, aby nám její odborníci odpověděli na několik otázek, které nás v souvislosti s bělením zajímaly.

Jaké jsou nové postupy v bělení zubů?
Nové postupy v „bělení" zubů nejsou bohužel v zásadě žádné.
Již před cca 35 lety byla objevena metoda bělení zubů s účinnou látkou karbamid peroxid.
Látka prostupuje do struktury zubu a odbarvuje pigmenty v ní usazené. Zubní sklovina zůstává nepoškozena.
Koncentrace látky karbamid peroxid se liší dle způsobu použití. V případě domácího bělení se používá koncentrace 10 %–15 %, tato koncentrace však roste v případě ordinačního bělení, kde je zapotřebí dosáhnout výsledků v co nejkratším čase. Ve stomatologických ordinacích se běžně používá k bělení zubů karbamid peroxid v koncentracích 22 a 35 %. Za celkem „nový" postup by se dalo považovat použití různých druhů laseru, lamp, LED diod apod. při bělení - tj. osvícení zubů, na kterých je nanesen bělící gel, světlem.

Pro koho je vhodné bělení zubů?
Bělení zubů je vhodné pro klienty, kterým nevyhovuje barva / odstín jejich zubní skloviny a mají ošetřené všechny kazy, odstraněný zubní kámen a nemají v předním úseku zubů můstky či korunky.
Bohužel při bělení nedochází k vybělení výplní, korunek a můstků. Pokud by tedy rozdíl v barvě byl velký, bylo by z estetických důvodů po provedeném bělení nutné vyměnit výplně, případně protetické práce (korunky, můstky). Je tedy lepší plánovat léčbu komplexně, a pokud se plánují rozsáhlejší protetické práce (můstky, implantáty atd.), myslet již předem na možnost případného bělení.

Komu byste naopak bělit zuby vůbec nedoporučili?
Pokud má někdo opravdu extrémně citlivé krčky zubů a je rozhodnut pro bělení, pak se doporučuje domácí bělení, protože ordinační bělení by mohlo být bolestivé. Nicméně i citlivé krčky se dají ošetřit. Dále se bělení nedá doporučit někomu, kdo má v ústech rozsáhle protetické práce (korunky, můstky, implantáty) a zbývá mu jen velmi malé množství vlastních zubů, pak je v podstatě bělení bezpředmětné.

Jaké jsou výhody bělení zubů v ordinaci?
Jednoznačně největší výhodou bělení zubů v ordinaci je rychlost. Výsledek je okamžitý a klient po hodině a půl až dvou hodinách strávených v ordinaci odchází s opravdu viditelnými výsledky. Výsledek je v podstatě stejný u ordinačního i domácího způsobu bělení, ale v případě domácího bělení dochází k postupnému bělení. Pokud by si tedy klient vyfotil zuby před bělením a následně po absolvování bělící domácí kůry, která se aplikuje cca 2 týdny, rozdíl by byl téměř stejný jako u ordinačního bělení.

Bělicí pasty - doporučujete je? Mají nějaký účinek?
Existují 2 druhy „bělicích zubních past"
Bělicí zubní pasty bez obsahu karbamid peroxidu
Jedná se o volně prodejné zubní pasty, které navracejí přirozenou barvu zubu, eventuelně odstraňují skvrny na zubech (dle typu 90–150 Kč). Tyto zubní pasty zuby nevybělí, pouze mechanicky působí na zubní sklovinu a odstraňují usazeniny a pigmentace. Princip bělení zubů u tohoto typu bělících zubních past je založen na částicích vápence, perlitu nebo silice, které zuby pouze obrušují. Jedná se tedy o abrazivní metodu „bělení". Navíc i při čištění zubů totiž dochází k usazování pigmentů. Pasta jemně obrušuje usazeniny na zubech, ale nedokáže odbarvit pigmenty v zubu usazené. K efektu vybělení zde bohužel nedochází.
Bělicí zubní pasty s karbamid peroxidem - Také se jedná o volně prodejné zubní pasty, které však obsahují nízkou koncentraci účinné látky karbamid peroxid, eventuálně v kombinaci s dalšími látkami (enzymy apod.). Tyto zubní pasty mohou pomoci při dosažení lepší bělosti v případě častého použití, zpravidla několikrát za den. Zde je zapotřebí velká dávka trpělivosti, než se výsledek dostaví (pastu je třeba používat několik měsíců). Nejčastěji se tyto zubní pasty používají na udržení bělosti zubů po absolvování bělící kůry. Cena 200–500 Kč.

Jak často se mohou bělit zuby, aby jim to neuškodilo?
Zuby se nedoporučuje bělit častěji než 1 - 2x ročně.

Na otázky odpovídal tým odborníků zubní kliniky Erpet Medical Centrum.

Reklama