64feea4972855obrazek.png
Foto: Shutterstock

Možná se vám objevily teď po létě, možná je na těle nosíte už roky. Stejně tak mohou mít i různou podobu a velikost. Zatímco někdo má na těle téměř nepatrné bílé tečky, jiný už z dálky viditelné velké ohraničené skvrny. Jedno má ale vitiligo společné – nikdo nedokáže říct, jak se bude vyvíjet. Může zcela zmizet, nebo se naopak začít nekontrolovatelně šířit dál po těle. Pomoci zastavit ho, ba dokonce ve většině případů zcela vyléčit, dokáže správně zacílená léčba. To ale není jediný důvod, proč při jeho výskytu rychle spěchat k dermatologovi.

Jak vitiligo vypadá?
U každého jinak. Ostře ohraničené bílé skvrny na kůži bývají o velikosti od 5 mm do 5 centimetrů, ale mohou postihnout i větší plochu. Přestože se nejčastěji objevují v místech s velkou pigmentací, tedy v obličeji a na šíji, na rukou, v okolí loktů a kolen nebo v okolí genitálií, není to podmínkou. Stejně jako se může na těle objevit jen jedno jediné malé ložisko, tak může být výsev bílých skvrn i mnohočetný, až postupně vybledne všechna kůže. Spolu s pokožkou blednou i chloupky nebo vlasy. Vitiligo nesvědí ani nebolí.

Proč se vitiligo objeví?

Na to lékaři zatím nemají jednoznačnou odpověď. Vitiligo řadí mezi autoimunitní onemocnění, kdy tělo bojuje proti svým vlastním buňkám. „Protože za tvorbu pigmentu v kůži jsou zodpovědny pigmentové buňky – melanocyty, u vitiliga se předpokládá jejich porucha. Názory na tuto poruchu se však liší. Může jít o autoimunitní zánět (zničení melanocytů buňkami imunitního systému), poruchu komunikace mezi melanocyty a buňkami nervového systému nebo o toxickou destrukci melanocytů,“ uvádí Česká akademie dermatologie. Co je ale prokázáno, to je časté propojení vitiliga s dalšími autoimunitními chorobami. Bývá to například cukrovka, porucha fungování štítné žlázy, revmatoidní artritida, Crohnova choroba nebo alopecie areata.

Genetickou predispozici k poruše pigmentace kůže pak může spustit celá řada vnějších faktorů. Od stresu a velké psychické zátěže, přes prodělání těžké nemoci až po mechanické poranění kůže (sem patří i tetování) nebo spálení od sluníčka.

Projevy vitiliga začínají v polovině případů mezi 10. – 30. rokem.

„Začíná typicky náhle, potom následuje období klidu a dále se pomalu onemocnění šíří,“ popisují dermatologové.

Bez dermatologa se neobejdete

Vyšetření specialistou je nezbytné hned z několika důvodů. Vitiligo můžeme zaměnit za jiné kožní onemocnění, proto si zkušené oko dermatologa pomáhá při diagnostice i speciální lampou, případně odebráním vzorku kůže. Kromě toho je také důležité provést vyšetření vzorku krve, které pomůže vyloučit nebo odhalit další již zmíněná často přidružená onemocnění.  

Jakmile je vitiligo potvrzeno, může dermatolog předepsat vhodnou léčbu. Ať už je to lokální fototerapie, tedy léčba ultrafialovým světlem o účinné vlnové délce, místní masti a léky, nebo celková léčba či chirurgický zákrok. „Účinnost místní i celkové světloléčby, nejlépe v kombinaci s místními léky, se dostaví po dostatečně dlouhé době léčení asi u 70 % pacientů. Nová pigmentace není úplná, bývá nestejnoměrná. Nejlépe reagují na fototerapii obličej, krk, paže, trup,“ doplňuje Česká akademie dermatologie s tím, že Vitiligo je chronická nemoc, jejíž průběh je nepředvídatelný. Může se šířit dál po těle, nebo může zůstat u jediného malého flíčku. Stejně tak existují i případy, kdy dojde ke spontánnímu zhojení poškozených melanocytů, což bývá až u třetiny postižených (30 %).

Nejznámějším člověkem, který trpěl vitiligem, byl zpěvák Michael Jackson. Dnes si z něj udělala přednost například modelka Winnie Harlow, která se stala dokonce i „andílkem“ značky Victoria’s Secret.

Zdroj informací: Česká akademie dermatologie, Benu, VR Foundation

Čtěte také:

Reklama