5bf40f82955b9obrazek.pngLátky, sklo, šperky, keramika, paní Blance prošlo rukama mnoho materiálů, ale křehkost porcelánu zvítězila. „Krásný, ušlechtilý, čistý materiál mi přišel jako ten pravý,“ vypráví. Ale dostávala se k němu postupně, nejprve za ním jezdila odpočívat na různé kurzy. Od roku 2015 se mu věnuje již každý den ve svém Studiu BLAHO, kde vznikají hrnky, hrníčky, misky, vázičky a jiné dekorativní i užitkové porcelánové skvosty.

Nejhezčí momenty Blanka zažívá, když si lidé výrobek koupí, vyzkouší a přijdou znovu. Nebo se svěřují, že už nemohou pít z jiného hrnku. A nutně potřebují pořídit další, protože partner jim hrníček pořád bere.

5bf40ff558b86obrazek.png

Blanka tvoří v noci a tichu a s krásnou myšlenkou, že porcelán může lidi kultivovat. A přes ten svůj porcelán se snaží své zákazníky přivést k originálním výrobkům, i přesto, že cena je vyšší. „Ono totiž pít z porcelánu je jiné než z hrníčků z IKEA nebo třeba firemních reklamních hrnků,“ říká paní Blanka. Nejvíc si cení maminek, které kupují porcelán pro své děti s tím, že chtějí, aby je od mala obklopovaly hezké věci.

Inspiraci hledá autorka všude kolem. Lidé nejčastěji šahají po dekorech s koly či květinami, ona osobně preferuji čistě bílý porcelán nebo zdobení plastickým dekorem, který je odlišuje.

5bfd46f6efb58obrazek.png

Prodávají se vám výrobky snadno? Každý z nich prošel vašima rukama a strávíte s ním spoustu času? 
Možná když byste viděla moji dílnu a poličky, tak byste pochopila, že ne. Mám různé skrýše, kam si schovávám svoje poklady a vzorky a nechci je pustit. Měla bych se s nimi rozloučit, aby šly do světa a já měla místo na další, ale jde to těžko.

5bfd472de2ebbobrazek.png


Jste spokojená se svými výrobky?
Já spíš řeším nedokonalosti, a pokud nějakou objevím, neumím porcelán zničit, přijde mi to i neekologické. Myslím, že i miska, která je lehce křivá, má nárok na svůj život. A nabízím je se slevou a často tím udělám radost těm, kteří se po slevách vyloženě pídí. A ona křivost jim nakonec přijde jako velmi originální a právě proto si například onu misku koupí.

Když něco tvoříte, víte dopředu, co z kousku hlíny před vámi bude?
Začínám s nějakým úmyslem, ale třeba se něco stane a to ovlivní cestu. Často do toho procesu zasahují náhody, které povýší ten výrobek jinam a dají mu novou cestu. A takto někdy vznikají ty úplně nejlepší věci.

5bf410cde20edobrazek.png

Poznáte na ulici, kdo by měl zájem o váš porcelán?
Někdy to dokážu odhadnout. Překvapivě jsou to mladé slečny, které si třeba zařizují první podnájem a přejí si mít originální svůj hrníček na kávu či čaj. Toho si hodně cením, protože v záplavě nabídky si vyberou moji věc a kupují je postupně, protože je to pro ně velký výdaj peněz, ale stojí jim to za to. Pak jsou to ženy všeho věku.

Kde si můžete Bílé Blaho prohlédnout?

  • 8. 9. 15. a 16. prosince na Dyzajn marketu u Národního divadla.
  • Pravidelně celý rok každého 21. dne v měsíci můžete navštívit atelier Bílé Blaho mezi 17-20 hod v Zadní Třebáni.
  • Porcelánovou tvorbu můžete vidět i v obchůdku DOGUMI - Míšenská 3, Praha 1, Tvorba store - Veverkova 28, v galerii DOX, v Dyzajoff v Ostrovní 2, v galerii VITVAR - Černošice.
Reklama