vintigo

Trpí jí asi jedno procento světové populace a její příčiny dosud nikdo neobjasnil. Jmenuje se vitiligo a krásně vybělila i zpěváka Michaela Jacksona.

Tuhle nemoc určitě znáte, v okolí se vždy vyskytne někdo, u koho si všimnete na rukou nebo na obličeji výrazných bílých skvrn. My máme takovou sousedku. Je to už starší žena, která si na parádu příliš nepotrpí, takže si ze svého estetického handicapu nic moc nedělá. Lze si ale všimnout, že se jí skvrny na rukou stále rozšiřují, řekla bych, že je už víc bílá než béžová. A v létě, kdy jezdí na chalupu, je to nejhorší, protože její původní kůže je hezky opálená do hněda a skvrny září jako padlý sníh. Ta paní v té době trochu připomíná (nezlobte se) českou stračenu, ale co s tím nadělá. Ale kdyby chtěla, něco se přece jen dělat dá.

Vitiligo je kožní onemocnění, vznikající absencí pigmentových buněk melaninu, který se ztrácí, a nikdo neví proč. Ví se jen to, že nemoc je z jedné třetiny dědičná a pravděpodobně vzniká chybou v autoimunitním systému těla. Vliv na její vznik má stres a může být i jako doprovodný příznak cukrovky či nemoci štítné žlázy. Většinou se objevuje do 20 let věku postiženého, ale jásat nemůžete nikdy – klidně na sebe dá čekat déle.

Vitiligo se zcela vyléčit nedá, ale u pětiny nemocných spontánně zmizí. Jak přišlo, tak odejde. Jeho stav lze zhoršit poraněním kůže nebo chemickým peelingem, takže nemocným není doporučován žádný zákrok plastického chirurga a musí si dát pozor, aby se nezranili.

Jak se poprat s vitiligem?

  • Maskováním

Bílou nemoc lze zamaskovat speciálním make-upem, který koupíte v lékárnách i s atestem. Špatné nejsou ani samoopalovací krémy, ale zde je třeba přesné práce a nepřetáhnout okraje skvrny.

  • Repigmentací

To je obnovení kožního zabarvení, ke kterému se používá světloléčba ultrafialovým světlem. Záření se zaměřuje pouze na bílé skvrny, aby se nezvyšoval kontrast mezi postiženou a zdravou kůží a zamezilo se riziku vzniku nádorů. Kombinuje se s kortikosteroidy. Tato metoda je vhodná pro nemocné, kteří mají vitiligo v rozsahu do 20 % povrchu těla.

  • Depigmentací

Depigmentace není nic jiného než zbavení se vlastního zbylého pigmentu a sjednocení barvy kůže do barvy té nemocné. Tento zásah je vhodný pro pacienty s postižením 80 % a více své pokožky. Kůže se bělí pomocí vysoké koncentrace hydrochinonu, který zastavuje vlastní tvorbu melaninu, použít jde i laser. Touto metodou se z černého zpěváka Michaela Jacksona stal běloch bělejší než švédská blondýna. Vybělená kůže také nesnáší sluneční paprsky, takže proto jeho úporná snaha se slunci vyhnout.

Trpíte vy nebo někdo z okolí touto nemocí? Jak to snáší (te)?