Oběť domácího násilí Kamila Velikovská


SŇATEK
I když jsem svůj první políček dostala už před svatbou, a to ve třetím měsíci těhotenství, vzala jsem si ho. Důvod? V tehdejší době bylo pro mě nemyslitelné zůstat svobodnou matkou. Byla jsem vychovávaná u prarodičů a navíc byt, ve kterém jsem vyrůstala, byl 2+1...

PRVNÍ AGRESE
Za 16 měsíců po narození první dcery se narodila druhá. Bylo třeba opravit dům ,,z gruntu", takže proto manželovy nálady, kdy křičel, jsem tolerovala a omlouvala tím, že jsme v těžké finanční situaci. Už tenkrát jsem kolikrát uvažovala, že sbalím dcery a odejdu k babičce, ale vážně to nebylo možné.

STUPŇUJÍCÍ SE AGRESE
Ta vyvrcholila tím, když vztáhl ruku na mladší dceru, které bylo sotva 1,5 roku. Důvod? Nemohla pokousat maso, tak ho vyplivla, to přeci malé děti dělají. Ale manžel jí vrazil takovou facku, až upadla ze židle u stolu. Zašla jsem s dcerkou k ušnímu lékaři, měla jsem o ni strach. Já sama jsem už v té době bývala často jako ,,duhová kulička"...

NÁVRH NA ROZVOD
Několikrát jsem ho žádala, abychom se domluvili jako dospělí rozumní lidé a rozvedli se. Vždy použil ,,finty" - dělení majetku teď ne, budu platit daně (v té době již podnikal)... Využil možnosti a na ,,údajnou" ochranu majetku si pořídil zbraň. To jsem ovšem netušila, že jí bude několikrát ohrožovat dcery a mě.

PROČ?
Pokud vám někdo vyhrožuje, že vás nechá zmlátit tak, že zůstanete na invalidním vozíku, dcery nechá srazit autem a podobné ,,lahůdky", tak pud sebezáchovy vám radí: braň se. Abyste se mohla bránit a ubránit, musíte mít "něco", čím se ubráníte. No a já si pořídila nelagálně drženou zbraň. Byla to hloupost, ale vím to až teď. Tenkrát jsem nedomýšlela možných následků, ale bránila jsem dcery a sebe. Nechci se vyjadřovat k případu samotnému, jelikož není pro mě uzavřen.

Kamila Velikovská zastřelila loni v květnu svého manžela. S likvidací těla i důkazů jí pomohli sousedé. Za tento trestný čin ji Krajský soud v Brně poslal na osm let za mříže. Rozsudek se jí zdá příliš přísný, proto podala odvolání a teď čeká, jaký bude verdikt Vrchního soudu v Olomouci.

Svůj příběh sepsala v knize „Svobodná, i když za mřížemi“, která vyšla v nakladatelství Jota. Příběh rodinné tragédie plně odpovídá žánrové definici „podle skutečné události“, nebo ji spíš překračuje. Kamila Velikovská, která sepsala příběh své rodinné tragédie, totiž není spisovatelkou, ale hlavním aktérem děje. Jde navíc o děj zcela současný. Před rokem byla vzata do vazby poté, co zastřelila svého manžela, letos se konal soud, jenž ji poslal na šest let do vězení.

Případ, s nímž byly „černé kroniky“ zpravodajství hotovy na patnácti řádcích, je ale něčím víc než pouhou senzací z první stránky. Autorka ve své knize ukazuje bez přehnaných emocí nebo sebeomlouvání souvislosti a děje, jež ji dovedly až za hranici zákona. Srozumitelným stylem a bez patosu. Vrací se o dvacet let zpět a provází čtenáře příběhem svého manželství, rodinného života, nadějí i zklamání, a nakonec i realitou současné vazební věznice a soudní praxe. To, co nešťastné události předcházelo — peklo života týrané ženy — i to, co po ní následovalo — vazba, izolace i schopnost vidět svět pozitivně za všech okolností — dělá z knihy ,,Svobodná, i když za mřížemi" jedinečnou výpověď o naší současnosti, daleko přesahující žánr senzačního psaní na chytlavé téma.

Z materiálů proFem o.p.s., kampaň proti domácímu násilí

Reklama