Louis Réard, autor bikinDáváte přednost plavkám v celku, nebo dvoudílným? A tankinám, nebo „klasickým“ bikinám? Možná tomu nebudete věřit, ale v dvoudílných bikinách se po plovárnách, koupalištích či plážích prohánějí ženy už 63 let.

Kde se tento tolik oblíbený a praktický kousek oděvu vůbec vzal?

O víkendu – na den přesně 5. července – uplynulo 63 let, kdy se v roce 1946 v luxusních pařížských lázních Molitor postaral o pořádný rozruch francouzský návrhář plážového oblečení Louis Réard. Ten den totiž předvedl veřejnosti svůj nejnovější výtvor – miniaturní dvojdílné dámské plavky, které nazval bikiny.

Zcela proti tehdejším pravidlům dobrého vkusu poslal na přehlídkové molo mladou ženu, jejíž nejchoulostivější místa zakryl jen čtyřmi trojúhelníky z bavlněné látky, pospojovanými šňůrkami.

První bikiny předvedla tanečnice Micheline BernardiniováVzhledem k tomu, že se mu nepodařilo přesvědčit žádnou profesionální modelku, aby jeho miniaturní plavečky předvedla, ujala se tohoto úkolu striptýzová tanečnice Micheline Bernardiniová.

Na první bikiny spotřeboval Réard látku o málo větší než formát papíru A4. Obzvlášť trojúhelník kryjící zadeček modelky byl i na dnešní poměry velice skromný. „Pokud je neprovlečete snubním prstenem, nejsou to žádné bikiny,“ prohlašoval.

Bikiny – menší než nejmenší plavky na světě, jak svůj model představoval, dostaly jméno podle tichomořského atolu Bikini, ze kterého si Američané udělali pokusnou jadernou střelnici a na kterém čtyři dny před onou módní přehlídkou poprvé vyzkoušeli svou jadernou bombu.

Nosíte raději plavky v celku, nebo kvůli opálení upřednostňujete dvojdílné? Anebo se řídíte momentálním módním trendem?