Sedmatřicetiletý Petr Běhounek musel na základě nominace a hlasování diváků vilu Velkého bratra opustit; manželka jej po třech nedělích odloučení přivítala ve studiu s otevřenou náručí. Po sestřihu, připomínajícím několik momentů Petrova pobytu ve vile, v němž nechyběla ani scéna, kde Petr hladí – poměrně něžně – jednu ze svých spolubojovnic, mne napadlo jediné – zabila bych ho! Netýká se to však jen Petra – zadaných soutěžících, kteří se před televizními kamerami chovají k někomu z ostatních víc než důvěrně, není málo.

 

Ne snad, že bych byla chorobně žárlivá. A ne že bych neměla smysl pro humor. Ale při pomyšlení, že bych několik týdnů či měsíců seděla doma s dětmi a dívala se na svého partnera v televizi, jak se před zraky celého národa tulí k cizí lepé děvě, si kladu otázku: Jak dokáže účast v reality show poznamenat soukromý život účastníků?

 

Nejde však jen o narušené partnerské vztahy; psychiatr Jan Cimický uvedl několik dalších aspektů, které mohou soutěžící reality show poznamenat: jednak je to dlouhodobé působení uzavřeného prostředí, ve kterém může na každého ze zúčastněných vystrčit drápy ponorková nemoc – ostatně, u některých se už začíná projevovat, ale markantnější je to zatím spíš ve vile VyVolených.

 

Dalším rizikovým faktorem je ztráta komunikace s okolním světem, která může výrazně poznamenat především introverty, jež špatně navazují kontakty s cizími lidmi; mezi  komunikativnějšími „dravci“ pak zůstávají jakoby ve stínu a pro diváky se tak stávají méně zajímavými a nevýraznými.

 

V neposlední řadě je to pak také návrat do normálního života, kdy se mohou na jedné straně setkat s odmítavými reakcemi svého okolí, ať už s výsměchem nebo závistí, na druhé straně pak s postupnou ztrátou zájmu o svou osobu, což poté, co byli středobodem zájmu, může mnohé poněkud „srazit na kolena“.

 

A co se navazování vztahů a žárlivosti týče – klobouk dolů před tolerancí partnerů soutěžících, já bych tomu svému namísto vřelého a dojemného přivítání s otevřenou náručí připravila peklo na zemi – a nezachránil by to ani argument, že chtěl za případných deset milionů pobavit diváky.

 

A co vy, dámy? Snesly byste to? 

Reklama