Nevíte, kde bych sehnala takový ten klasický bidet se spodní sprškou? Podobnou otázku kladla nedávno na magazínu Žena-in.cz  jedna ze čtenářek. Odpověď ji zřejmě nepotěší. Tyto výrobky odporovaly hygienickým normám, a proto už je nekoupíte. Přesto bidetů v našich domácnostech přibývá.

 
Bidety, podobně jako toalety, koupíte ve stojacím i závěsném provedení. A stejně jako u záchodů si získávají na oblibě závěsné typy. Jednoduše pod nimi vytřete podlahu bez toho, abyste museli na kolena, a samozřejmě také lépe vypadají. V případě potřeby si můžete zvolit i vhodnou výšku. To  se však týká pouze velmi vysokých lidí nebo jedinců s tělesným postižením, kteří ocení vyšší výšku. Ostatní by se měli držet doporučení, že horní hrana bidetu má být zhruba 40 cm nad zemí.

Pokud má mít bidet smysl, musíte pro něj najít místo vedle toalety. Jinak si jeho používání celkem zkomplikujete. Nezapomínejte však zachovat mezi oběma potřebný prostor, hovoří se zhruba o 50 centimetrech. Při jejich instalaci byste měli pamatovat i na to, že zatímco na toaletě se sedí čelem do místnosti,  u bidetu je to přesně naopak.Čtenářka, která si přála bidet se spodní sprškou, v obchodech nepochodí. Vodu stříkající zespoda totiž hygienické normy nepovolují. Důvodů je několik. Části nečistot a bakterií spadávaly při mytí dolů a proud vody je spláchl do odpadu. Tady se mikroorganismy nejen snadno množily, ale při dalším použití je proud vody opět vynesl nahoru, takže při mytí se mohly dostat i do těla jiného člověka. V rodině totiž používá bidet většinou více lidí. Kromě toho byly také na štíru s čistotou, spodní zdroj vody se hůř čistil a udržoval.
Proto se dnes bidety doplňují klasickými stojánkovými bateriemi se sprškou, které se umisťují do zadní hrany bidetu. Voda je tak mimo a nehrozí její znečištění.U nejnovějších a dražších výrobků firmy nabízejí pro větší pohodlí také bidetová sedátka. Zpravidla se k bidetům nepřišroubovávají, což usnadňuje jejich čištění. Jejich "volnost" však nevadí. Po dosednutí je člověk vlastní vahou zatíží a ona se nehýbají.  
Bidety byste vždy měli kupovat ve stejné kolekci, nebo aspoň ve stejném tvaru jako toalety. Přeci jen je v koupelně umisťujete vedle sebe. A zpravidla i pořizovací náklady jsou velmi podobné a ty nejlevnější už běžně seženete za dva tisíce korun. Nezapomínejte však ještě na baterii, která se kupuje zvlášť a přijde vás také přibližně na dva tisíce korun.

ilustrační foto Ideal Standard

Reklama