„Zachraňte si kůži!“

Česká akademie dermatovenerologie, organizuje dne 10. května 2010 již 10. ročník bezplatných vyšetřování kůže u odborných lékařů na území celé České republiky.

Akce je součástí celoevropské preventivní kampaně k Evropskému dni melanomu, jejímž cílem je upozornit na nebezpečí kožních nádorů, na úlohu dermatologa v jejich prevenci, diagnostice a léčbě a na nebezpečné účinky ultrafialového záření. Téměř 200 lékařů po celé České republice nabídne v pondělí 10. 5. všem zájemcům vyšetření kožních útvarů zdarma.

Během devíti předchozích ročníků bylo v ČR vyšetřeno téměř 40 000 osob a diagnostikováno 117 histologicky potvrzených maligních melanomů a ostatních kožních zhoubných nádorů na 3069.

Melanomem onemocní ročně 1500 lidí, 300 z nich na tuto nemoc umírá. Kožní melanom je nejagresivnější forma rakoviny. Nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé ve věku nad 50 let. Za posledních 30 let se počet nádorů zvýšil 4x, přičemž je evidentní průběžný nárůst pacientů mladších 40 let.

Na akci navazuje i série veřejných vyšetření s názvem „Zachraňte si kůži!“, která proběhnou v termínu od 28. 5. do 4. 6. v Praze, Brně, Ostravě, Liberci a Plzni.

Na místech jsou vždy přítomni 3 lékaři-dermatologové, kteří klinickým vyšetřením, optickým a digitálním dermatoskopem zájemcům vyšetří podezřelé útvary na kůži.

Zároveň se mohou účastníci vyšetření informovat o pravidlech bezpečného slunění.

Seznam míst a konkrétních termínů najdete na www.bezpecnesluneni.cz.

Obě akce apelují na celoživotní prevenci ve formě vhodné a dostatečné ochrany před slunečním zářením, v jehož důsledku dochází k poškození kůže. Lidé, kteří se opakovaně a často spálili, jsou více ohrožení vznikem rakoviny kůže v dospělosti. K poškození kůže totiž dochází dávno předtím, než se nádor vyvine.

Jak rozeznat zvýšené riziko vzniku rakoviny kůže?

  • Výskyt rakoviny v rodině
  • Světlý typ kůže
  • Opakované opalování v soláriu
  • Nadměrné slunění
  • Opakované spálení kůže v dětském věku
  • Již existující onemocnění jinou nezhoubnou formou kožních nádorů
  • Rakovina kůže v minulosti
  • Oslabený imunitní systém
Reklama