shutterstock-1231887496.jpg
Foto: Shutterstock

Co je to útulna

Útulna je zpravidla malá dřevěná chatka s ohništěm v blízkosti vody, kde turista najde možnost k odpočinku a přespání v případě nouze. Často se v nich nachází jedna nebo dvě postele bez matrací, někdy je jen se stolkem, židlí a spí se na zemi. Dříve se v útulnách objevovaly i matrace, ale ty se z důvodu hygieny raději vytratily. Majitely a realizátory chatek jsou dnes Lesy ČR, Povodí Labe, mnohdy se v realizacích připojí i ochránci přírody. Útulny mají kromě jiného předcházet tomu, že v CHKO budou turisté využívat noclehu v útulně a předejdou tak pokutování za stanování. V poslední době se proměnil vzhled chatek, a to proto, že do se do návrhů pustili studenti ČVUT. Vzhledem pak připomínají třeba vesmírný modul či malý kostel. 

Dříve neexistovala žádná databáze či jakýkoliv přehledný seznam útulen. Dozvěděli jste se o nich přes známé nebo jste mohli zavolat na Lesy ČR a poptat se, kde v okolí, kam se chystáte, některá z útulen stojí, což můžete ostatně udělat i v nyní. Dnes mnoho nocovacích budek lze ale dohledat v otevřené databázi horských chat, bivakovacích budek a bivaků zdeNa stránce najdete i informace o konkrétní útulně, a to třeba zdali má kamna, kolik je zde postelí a také recenze předchozích návštěvníků. Několik útulen lze dohledat třeba v diskuzích a ty od mladých architektů či jen nově postavené se sem tam objeví v médiích. Počítejte s tím, že nápad zajet si do těch „proslavených“ se nezrodí jen ve vaší hlavě, a tak je dost pravděpodobné, že se o bezplatné ubytování budete muset podělit.


Pravidla noclehu

S sebou si do útulny vezměte karimatku a spací pytel a hlavně nečekejte, že najdete velký komfort. Samozřejmostí je při odchodu za sebou perfektně uklidit a doplnit, co jste si vzali. Lidé zde často nechávají třeba nasekané dřevo, někdy najdete v útulně i základní nádobí. Raději si však všechno vezměte s sebou. V útulně byste měli trávit jen jednu noc. Jde o takové nepsané pravidlo, které předchází tomu, aby se na útulnu stály fronty. V žádném případě v útulně nenechávejte žádné zbytky jídla, chovejte se tiše a slušně. Alkoholové radovánky si tedy raději nechte na jindy. Uvědomte si, že budete trávit noc uprostřed přírody, kde jsou největším zážitkem jasná obloha a zvuky lesa.

Ochutnávka útulen v Čechách

g.jpg
Foto: Google Maps / Lukas Luco Vaclav

Malou dřevenou chatku v tradičním „tuláckém“ stylu najdete ve Vrbatově Kostelci v okrese Chrudim. Uvnitř jsou tři postele, stůl a židle a v blízkosti potok. V okolí je krásná příroda.

Za útulnou u Bílého Labe Komen stojí architekti z ČVUT Anna Blažková, Erik Ebringer, Julie Kopecká, Michael Košař, Michaela Křižáková. Najdete ji zhruba 45 minut chůze od Špindlerova mlýna na toku Bílého Labe. Okolo prochází turistická trasa směrem k Luční boudě a dále na Sněžku. Přímo u útulny je dětské hřiště, ohniště a malý přístřešek. Je nominovaná na Cenu za architekturu 2020.

Útulnu Stan postavili architekti Martin Kuncl, Markéta Laštovičková, Andrej Siman, Dana Skořepová, Dominik Sláma, Kristýna Trpkošová. Nachází se v Harrachově nedaleko soutoku řeky Mumlavy s Lubošskou bystřinou.

Bez-nazvu.jpgFoto: Radek Petrášek, ČTK

Turistická útulna byla postavena místo vyhořelé Krömerovy boudy v Jizerských horách u Protržené přehrady ke 100. výročí od protržení přehrady.

ZdCfHVu81520806291-1440x960.jpg
Foto: Antonín Matějovský

Útulnu postavil architekt Jan Tyrpekl na bývalém lehkém opevnění neboli řopík u hranic s Rakouskem (Vratěnín) a byl za ni nominován na Cenu za architekturu 2019.

Čtěte také:

Reklama