Letadlo

Málokdo ví, že Evropská unie vypracovává Černou listinu (Black list) nebezpečných leteckých společností, ta aktuální platí od 8. dubna 2009. Za nebezpečné je tak nyní prohlášeno více než 200 leteckých společností z 20 zemí světa! Letecká společnost Yemenia, jejíž stroj dnes havaroval, sice na seznamu v současnosti není, Černá listina je však důležitým návodem k tomu, v jakých oblastech na světě se vyskytují nebezpečné letecké společnosti. Problémy totiž mají často letecké společnosti z rozvojových zemí.

Seznam obsahuje letecké společnosti, které odmítly předložit orgánům EU příslušné doklady, a nesplňují tak bezpečnostní standarty zemí EU. Všem českým občanům zásadně doporučujeme, aby se vyhnuli používání těchto leteckých společností, jelikož hrozí značná bezpečnostní rizika!

Mimo seznam však existuje na světě mnoho dalších leteckých společností, které neplánují lety do EU či nedisponují letadly s doletem do EU, proto se na seznamu nevyskytují, přestože jsou nebezpečné.

Černou listinu (Black list) vytvořila EU na základě Nařízení EU č.2111/05, důvodem byla především tragická havárie egyptské letecké společnosti Flash air z roku 2004, kdy všech 148 francouzských turistů zahynulo při letu z dovolené z egyptského letoviska Sharm al Sheik do Francie.

Poprvé byla tato Černá listina zveřejněna v březnu roku 2006. Aktualizace probíhá přibližně jednou za půl roku. Na listině jsou uvedeny všechny letecké společnosti, které odmítají předložit orgánům EU doklady, že jejich letadla splňují předepsané bezpečnostní standarty. Tyto letecké společnosti mají proto zákaz působení na území EU.

V jakékoliv jiné zemi mimo EU, tedy například ve východní Evropě, v zemích bývalého Sovětského svazu, Africe, Asii a tak dále... se s nimi můžeme kdykoliv setkat, a dostat se tak do životu nebezpečných situací.

Na seznamu v současnosti figurují především letecké společnosti z bývalého Sovětského svazu (Ukrajina, Kazachstán a další), Asie (Thajsko, Indonésie a další) či Afriky.

Aktuální listina je vždy k nahlédnutí na internetových stránkách Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) zde: www.accka.cz.

Z Nařízení EU dále vyplývá, že v případě, že si klient zakoupí letenku u prodejce na území EU a letecký přepravce je přiřazen na tuto Černou listinu, je prodejce letenky či cestovní kancelář povinna nabídnout cestujícímu možnost vrácení peněz nebo přesměrování zdarma na jiný let v případě, že se cestující rozhodl necestovat původně objednaným letem.

Každý prodejce letenek v EU, tedy i v České republice, musí mít tuto Černou listinu vystavenou na viditelném místě, aby do ní mohl klient kdykoliv nahlédnout.

AČCKA doporučuje všem českým občanům, aby při svých cestách po světě tyto letecké společnosti nevyužívaly, jelikož tyto letecké společnosti nesplňují bezpečnostní standarty, a hrozí tak nebezpečí tragické havárie.

Bojíte se létat?

Reklama