Málokdo ví, že Evropská unie vypracovává Černou listinu (Black list) nebezpečných leteckých společností, ta aktuální platí od 8. dubna 2009. Za nebezpečné je tak nyní prohlášeno více než 200 leteckých společností z 20 zemí světa! Letecká společnost Yemenia, jejíž stroj dnes havaroval, sice na seznamu v současnosti není, Černá listina je však důležitým návodem k tomu, v jakých oblastech na světě se vyskytují nebezpečné letecké společnosti. Problémy totiž mají často letecké společnosti z rozvojových zemí.
Seznam obsahuje letecké společnosti, které odmítly předložit orgánům EU příslušné doklady, a nesplňují tak bezpečnostní standarty zemí EU. Všem českým občanům zásadně doporučujeme, aby se vyhnuli používání těchto leteckých společností, jelikož hrozí značná bezpečnostní rizika!
Mimo seznam však existuje na světě mnoho dalších leteckých společností, které neplánují lety do EU či nedisponují letadly s doletem do EU, proto se na seznamu nevyskytují, přestože jsou nebezpečné.
Černou listinu (Black list) vytvořila EU na základě Nařízení EU č.2111/05, důvodem byla především tragická havárie egyptské letecké společnosti Flash air z roku 2004, kdy všech 148 francouzských turistů zahynulo při letu z dovolené z egyptského letoviska Sharm al Sheik do Francie.
Poprvé byla tato Černá listina zveřejněna v březnu roku 2006. Aktualizace probíhá přibližně jednou za půl roku. Na listině jsou uvedeny všechny letecké společnosti, které odmítají předložit orgánům EU doklady, že jejich letadla splňují předepsané bezpečnostní standarty. Tyto letecké společnosti mají proto zákaz působení na území EU.
V jakékoliv jiné zemi mimo EU, tedy například ve východní Evropě, v zemích bývalého Sovětského svazu, Africe, Asii a tak dále... se s nimi můžeme kdykoliv setkat, a dostat se tak do životu nebezpečných situací.
Na seznamu v současnosti figurují především letecké společnosti z bývalého Sovětského svazu (Ukrajina, Kazachstán a další), Asie (Thajsko, Indonésie a další) či Afriky.
Aktuální listina je vždy k nahlédnutí na internetových stránkách Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) zde: www.accka.cz.
Z Nařízení EU dále vyplývá, že v případě, že si klient zakoupí letenku u prodejce na území EU a letecký přepravce je přiřazen na tuto Černou listinu, je prodejce letenky či cestovní kancelář povinna nabídnout cestujícímu možnost vrácení peněz nebo přesměrování zdarma na jiný let v případě, že se cestující rozhodl necestovat původně objednaným letem.
Každý prodejce letenek v EU, tedy i v České republice, musí mít tuto Černou listinu vystavenou na viditelném místě, aby do ní mohl klient kdykoliv nahlédnout.
AČCKA doporučuje všem českým občanům, aby při svých cestách po světě tyto letecké společnosti nevyužívaly, jelikož tyto letecké společnosti nesplňují bezpečnostní standarty, a hrozí tak nebezpečí tragické havárie.
Bojíte se létat?
Nový komentář
Komentáře
Anai: teda, to můžeš být ráda, že jsi se v tom Bermudským trojúhelníku neztratila
Bojím, moc, ale lítám.... jednak ráda cestuju a poznávám i daleké kraje a jednak potřebuju zřejmě adrenalin. Letos jsem zažila docela horrorový - tedy pro mě, pro přítele prý běžný
- let z Kuby. Přibližně nad Bermudským trojúhelníkem strašlivé turbulence, převrátil se vozík na jídlo... bála jsem se hrozně.... pak jsme ještě kroužili asi hodinu nad frankfurtským letištěm, že prý nebylo místo, no, taky nepříjemný pocit, protože nejvíc neštěstí se stává právě když letadlo není v té optimální letové hladině.
Strašně!
Do letadla by mě nikdo nedostal!
Anime Otaku — #6 Statisticky je taky provoz na silnicích VÝRAZNĚ hustší, než na nebi.
začínám se bát
ne, bojím se víc v autě
bojim se, letela jsem jednou v zivote do Dominikanske republiky, zpet let byl sileny neb jsme byli v oblasti Hurykanu, ja se modlila aby jsem doletale ziva, kdyz jsme pristavali na Berlinskem letisti chtela jsem tu zemi radosti polibit ze jsme zpatky v Evrope..
Sonne — #4 Přesně tak, statisticky se mnohem méně lidí zabije v letadlech, než třeba v autech
Nebojím-ale vadí mi dlouhá odbavovací doba před odletem.Let je kolikrát kratší,než čas který musíme na letišti být.-To na rogale je to jiné.Tam stačí pěkné počasí.
Mívala jsem strach, ale od té doby, co jezdím denně autem a vídám u krajnic čím dál víc křížů a pomníčků, mám z lítání nějak menší obavy a řekla bych, že dneska si letadlo dokonce i užívám (pokud se tedy 2x za let nemusím připoutat kvůli turbulenci)
Z lítání jsem měla strach snad už v prenatálním období... Jsem děsnej poseroutka a letěla jsem za svůj život dvakrát - do a z Rumunska. Už nikdy více... Mám takový strach, že radši místo k moři letadlem jedu k rybníku autem...
Ano