Lyžování je nejen skvělou zábavou, ale pobyt na čerstvém vzduchu našim dětem bezpochyby svědčí a děti tak mohou trávit svůj volný čas aktivně. Až se však vydáte se svými ratolestmi na zimní lyžovačku, nezapomeňte na jejich bezpečnost. Na téma jak správně připravit děti na svah odpovídá Sylvie Dlouhá z Brumíkovy lyžařské školy Happy Hill Sochor v Peci pod Sněžkou.

lyze

Kdo by měl učit dítě lyžovat?

Někteří rodiče patří mezi velmi dobré a jiní zase mezi nezkušené lyžaře. Vždy platí zásada, že se není třeba přeceňovat a raději svěřit dítě do rukou profesionálních odborníků. Považuji to za správný krok hlavně v případě, když rodič neovládá různé techniky lyžování, a tak nemůže dítě naučit základní triky.

Jak děti připravit na svah?

Děti by měly mít teplé nepromokavé oblečení, z důvodu bezpečnosti přilbu a v případě nepříznivých podmínek také lyžařské brýle. Pokud vám lyžařská výstroj chybí, je možné si vše půjčit v půjčovně, kde vám také poradí vhodnou velikost.

Jaké má mít dítě vybavení?

Častou příčinou úrazu u dětí je právě nepřiměřená výstroj, která je půjčená od známých, nebo zděděná po starších sourozencích bez toho, aby byla přizpůsobena menší tělesné hmotnosti a síle. Rodiče by proto měli dětskou výstroj každý rok kontrolovat. Lyže, boty a vázání by mělo být zkontrolováno v autorizovaném servisu a upravené podle změny výšky a hmotnosti.

Co je důležité pro bezpečnost dětí na sjezdovce?

Na základě zkušeností se v první řadě doporučuje každé dítě vybavit přilbou, a to ať se jedná o začátečníka, nebo pokročilého lyžaře. Dalším vhodným prostředkem jak zvýšit bezpečnost je reflexní vesta, protože dítě je pak na sjezdovce dobře vidět. Pokud se vydáte na večerní lyžování, připevněte na helmu pro jistotu ještě cyklistické světýlko. Neuvěřitelně vám to ulehčí přehled o pohybu vašeho malého sportovce.

lyze5Proč by si měli rodiče vybrat právě Brumíkovu školu?

Brumíkova lyžařská škola klade důraz na individuální přístup k dětem. Výuka je obohacená o zábavný animační program, který ji zpestří a děti si tak užijí hodně zábavy. Naši profesionální lektoři učí podle nové metodiky Asociace profesionálních učitelů lyžování (APUL) se zaměřením právě na dětské lyžování.

Jaký program čeká děti v Brumíkově lyžařské škole Happy Hill Sochor v Peci pod Sněžkou?

Naší snahou je co nejvíce dětem zpestřit pobyt strávený na lyžích a při tom je zábavnou formou naučit snadno a rychle lyžařským dovednostem. V nabídce máme tyto animační programy: Z pohádky do pohádky (každou sobotu 10:00 - 12:00), Návštěva v ZOO (každé úterý 10:00 - 12:00) a Dětské lyžařské závody (každý čtvrtek 13:00 - 15:00). Na lekcích dětského lyžování samozřejmě nechybí ani medvídek Brumík, který dětem dodává odvahu a povzbuzuje je při prvních lyžařských pokusech. Děti vnímají Brumíka velice kladně, protože je pro ně známou postavičkou a kamarádem, kterého znají ze své oblíbené svačinky i z televizní reklamy. (více na www.happyhill.cz)

Proč bychom měli děti učit lyžovat?

Lyžování je především zábava. Je prospěšné pro zdraví dětí a zvyšuje jim sebevědomí. Děti si jednak rozšiřují obzor vnímání, ale hlavně je to i skvělá rodinná akce se spoustou zážitků.

lyze3

JAK SE NA VÝUKU LYŽOVÁNÍ DÍVAJÍ RODIČE?

„Já jsem učil svého syna lyžovat sám, ale jen proto, že jsem vystudovaný lyžařský instruktor. Sám jsem dobrý lyžař a mám pedagogické zkušenosti. Myslím si však, že rodiče by neměli svoje děti učit sami, aby se předešlo opakování chyb rodičů a nesprávných návyků.“
PETR, 43 LET, 2 DĚTI

„Staršího syna jsme se snažili učit lyžovat sami. Ve dvou letech jsme ho postavili na lyže a bylo. Neměl k nám však dostatečný respekt, takže jsme občas zažili perné chvilky. Proto jsme pak syna raději svěřili do lyžařské školy, kde si trenérovi vůbec nedovolil odporovat. Navíc, i když jsme s manželem oba výborní lyžaři, nebyli jsme si jistí, zda ho to učíme dobře. Mladší dceru jsme už dali do lyžařské školy bez váhání.“
IVETA, 43 LET, 2 DĚTI

lyze1