Není to vždy jednoduchý život, když má člověk nemocné srdce. Dnešní medicína už ale naštěstí pokročila natolik, že i lidé s implantovanými přístroji v srdci mohou žít bez větších omezení. A velkou zásluhu na tom má služba Home Monitoring nebo také domácí monitoring...
Tento systém důvěrně zná také Jan Šafář z Jižních Čech, který před několika lety prodělal šestkrát oběhovou zástavu. Lékaři mu do srdce implantovali přístroj s funkcí domácího monitoringu. „Samozřejmě jsem měl zprvu obavy, je to něco cizího v těle, nevěděl jsem, jak to přijmu. Ale ten pocit jistoty, že o mně pan doktor každou chvíli ví, že kdyby se něco dělo, můžu se s ním okamžitě spojit, mi dodává jistotu. Jsem přísně sledovaný, ale k doktorovi kvůli tomu často nemusím,“ říká pan Šafář.
A to je největší výhoda služby Home Monitoring: lékař může díky tomuto systému kdykoliv a kdekoliv sledovat své pacienty s kardiostimulátorem a defibrilátorem, zjistit si diagnostické údaje i technické údaje o stavu implantátu, a rychle tak reagovat na změny v anamnéze pacienta.
Přístroj přenáší zprávy lékaři
A jak vlastně systém funguje? Pacient má doma navíc přenosné zařízení CardioMessenger, které přenáší zprávy o jeho stavu přímo lékaři. Home Monitoring je koncipován tak, že si pacient může tento CardioMessenger večer položit na noční stolek, nemusí ho mít stále u sebe. Data přenášená večer obsahují všechny důležité stavy a informace o vývoji stavu pacienta v průběhu dne, takže se nic neztratí. Lékař si pak může kdykoliv a kdekoliv zobrazit data pacienta prostřednictvím zabezpečeného osobního připojení na internet. Pacienti samozřejmě i nadále docházejí na kontroly k lékaři, avšak potřeba a počet ambulantních kontrol se výrazně snižuje.
V České republice byl systém sledování srdce na dálku Home Monitoring uveden v roce 2004 a v současné době je díky němu sledováno více než 2300 pacientů na 20 kardiologických pracovištích.
Domácí monitoring funguje prostřednictvím mezinárodní mobilní sítě společnosti T-Mobile a jejích partnerů, centrála služby je střediskem pro zpracování dat vybaveným technologií IBM a softwarem Biotronik a k dispozici je od konce roku 2000. Celosvětově používá Home Monitoring 5300 klinik. Tento systém se ukázal jako velmi spolehlivý a v roce 2010 byl v Berlíně oceněn prestižní mezinárodní cenou za vynikající služby zákazníkům Customer Service Leadership Award.
Nový defibrilátor pro použití v prostředí magnetické rezonance
Společnost Biotronik také vyvinula srdečníh defibrilátor Lumax 740, který je jako jediný na světě způsobilý pro použití v prostředí magnetické rezonance. Až dosud pacienti s implantabilním defibrilátorem (ICD) nemohli podstupovat vyšetření magnetickou rezonancí navzdory tomu, že toto vyšetření má zásadní význam pro diagnostiku a léčbu pacientů se závažnými onemocněními, jako je rakovina, cévní mozková příhoda a další neurologická a ortopedická onemocnění.
Možnost použít vyšetření magnetickou rezonancí je velmi důležitá při zobrazování měkkých tkání a bude mít ještě větší význam v budoucnosti. Magnetická rezonance se vyznačuje vysokou kvalitou obrazu a pacient při ní není vystaven záření.
Celosvětová populace pacientů, kteří potřebují implantabilní defibrilátor, roste rychlostí asi 10 až 15 procent ročně. Také potřeba vyšetření magnetickou rezonancí se zvyšuje přibližně o 10 % za rok. Narůstající počet pacientů, kteří potřebují implantabilní defibrilátor, a zvyšující se potřeba vyšetření magnetickou rezonancí má za následek 50-75% pravděpodobnost, že pacient s implantovaným defibrilátorem bude v průběhu životnosti svého implantovaného přístroje indikován k vyšetření magnetickou rezonancí.
I tento defibrilátor má v sobě propracovaný systém nepřetržitého sledování stavu pacientova srdce na dálku Home Monitoring. Pacienti vědí, že díky domácímu monitoringu mohou lékaři sledovat jejich stav nepřetržitě a to zvyšuje jejich psychickou pohodu.
Nový komentář
Komentáře
Tak to je skoro fantazie.Neslyšela o tom,ale je to něco úžasného.
Trefa:dneska je lekarska veda na vysluni.dela velke pokroky.hodne se pomaha nemocnym lidem.diky za to.
Medicínský pokrok je rok od roku větší, pro pacienta je to výhodné, že nemusí tak často na kontroly, když se něco děje, lékař je hned informovaný