O  jarním sluníčku jsme si již něco řekli. Ale sluneční paprsky nabírají na intenzitě. Na co bychom tedy neměli zapomínat při opalování?

* Řada léků a mastí dělá kůži citlivější vůči UV záření. Jsou to některá antibiotika (Tetracyklin), některé léky na vysoký tlak (Hydrochlorothiazid) a některé hormonální preparáty. Proto při užívání léků a současném pobytu na slunci, požádejte o informace svého lékaře.

* Také některé rostlinné výtažky způsobují fotodynamické reakce (např. hypericin obsažený v třezalce). Tyto látky mohou být součástí i parfémů (např. bergamot), proto bychom při opalování neměli parfém používat. Předejdeme tak případnému výskytu pigmentových skvrn v místech jeho nanesení. Pokud se přesto nechcete své oblíbené vůně vzdát, navoňte si vlasy, které stejně jako kožešina vůni dlouho drží.

* Nezapomínejte ani na ochranu očí. Používejte vždy sluneční brýle s UV filtrem. Pro malé děti jsou vhodnější čepice s kšiltem.

* Také vlasy si v létě zaslouží zvýšenou péči, zejména regenerační masky a zábaly. Při pobytu u moře je po návratu z pláže, každodenní umytí nebo alespoň opláchnutí vlasů sladkou vodou, samozřejmostí.

* Malé děti do 3 let věku by neměly být vystaveny přímému slunci. Miminka je vhodné chránit lehkým oděvem. Nejpříjemnější je pro ně pobyt ve stínu.

* Při výskytu jakýchkoliv nezvyklých projevů na kůži se neobávejte poradit s lékařem. Problematická znaménka raději neopalujte. Můžete je třeba přelepit nebo jinak překrýt.

* Krémy s UV filtry by se měly v létě používat i během dne ve městě, na všechna odhalená místa, obličej i ruce, které jako první prozradí váš věk.

* Nesmíme také zapomenout na péči po opalování, kdy je naše pokožka vysušená. Je třeba jí dodat potřebnou vlhkost i vitamíny. Zejména vitamín E, ovlivňující elasticitu kůže, je vhodný. Použitím správných výrobků si prodloužíme trvanlivost opálení a zamezíme olupování kůže.

* Pamatujte, že i solária mohou způsobit stárnutí nebo poškození kůže a používejte vhodné krémy pro opalování v soláriích. Pokud vůbec lze doporučit opalování v soláriích, pak tedy v těch, která produkují pouze UVA záření, využívající se rovněž k léčbě lupénky nebo akné. Vždy je však toto opalování nutné rozvážit, zejména u osob se světlou pletí, náchylnou k tvorbě pih. Nezapomínejte si i v tomto případě chránit oči vhodnými brýlemi.

Reklama