Paní Alena Mlynářová ze Zlínska je maminkou dvou dětí. Devítileté Elišky a patnáctiletého Jakuba. Zatímco dcera ještě navštěvuje základní školu, syn v září nastoupil do prvního ročníku kopřivnické průmyslové školy. „Byl to vždycky jeho sen. Od mala ho zajímají technické věci. S tátou skládali malotraktor, což byl asi důvod, proč si tuto 100 km vzdálenou automobilovou průmyslovku vysnil,“ umívá se jeho maminka. Jenže taková vzdálenost nedává prostor pro dojíždění, proto rodiče zvolili ubytování syna na internátu. A to byl ten moment, kdy se také začali více zajímat o jeho kapesné.

Šlo nám o to vymyslet, jak Kubovi poskytovat kapesné, ale přitom mít jistotu, že si za něj nebude kupovat hlouposti. Ne že bychom mu nevěřili! Ale dobře víme, jaký je hračička. Když trochu odrostl, začaly ho bavit kromě stavebnic i počítačové hry. Hlavně ty automobilové, závodní, ale také střílečky. Jenže za tuhle zálibu utratí skoro všechny své peníze od prarodičů, z kapesného i z malých brigád,“ pokyvuje hlavou paní Alena, jejíž obavy se brzy potvrdily. I přes to, že syn dostával peníze na stravování přímo na internátu, viditelně hubl. A při jakýchkoli dotazech na toto téma uhýbal pohledem. Proto se jeho rodiče do Kopřivnice zhruba po měsíci vypravili na návštěvu.

Bylo nám to hned jasné! Kuba měl ve svém pokoji spoustu nových her. Nakonec se přiznal, že si neplatil stravování, protože mu jídlo z jídelny vůbec nechutná. Namísto toho zbylé peníze utratil právě za hry…“ povzdychla si paní Alena s tím, že společně začali okamžitě hledat jiné řešení. „Nejjednodušší by bylo platit stravu převodem, ale Kubovi zvyklému na maminčiny knedlíčky, prostě školní jídelna nesvědčí. A protože vždycky rád pomáhal i v kuchyni, dohodli jsme se, že si tedy bude vařit sám. Něco si samozřejmě přiveze z domu, ale suroviny na další obědy si bude nakupovat až na místě,“ rozhodli rodiče. Nechtěli ale opakovat scénář, kdy kapesné skončí v zábavě, namísto ve stravě. Naštěstí se dověděli o Bezpečném kapesném prostřednictvím Gusto Karty.

Ta svému držiteli dovolí nakoupit jen to, s čím jeho rodiče souhlasí. Karta je totiž určena pouze na potraviny a nápoje, a pak také na služby související s volným časem a zdravím. Nic dalšího s kartou zaplatit nelze. Žádné hračky, časopisy, natož snad cigarety nebo alkohol.

Dohodli jsme se, že na Gusto kartu budeme synovi posílat každý měsíc 2000 Kč na jídlo. A s těmi bude Kuba hospodařit podle svého. Nakupovat si potraviny pro přípravu vlastního jídla, ale klidně si může i jednou za čas zajít do restaurace nebo kavárny. A pokud bude vše v pořádku, začneme mu na druhou část Gusto Karty posílat každý měsíc 500 Kč na volnočasové aktivity. Třeba na kino, fitko a podobně,“ promýšlí paní Alena s tím, že počítá i s finanční rezervou v hotovosti. To je dalších 500 Kč, aby měl syn v případě potřeby nějakou zálohu.

Ona i její syn si nemohou Gusto Kartu, a s ní se pojící samostatnost dospívajícího chlapce, vynachválit. „Šetří si své pětistovky a zase má z čeho si občas koupit nějakou tu hru. Přitom ale máme jistotu, že se pořádně nají. Že si za peníze na jídlo nekoupí zbytečnosti jako dřív. Nebo ještě hůř, cigarety a alkohol,“ raduje se jeho maminka, která bude brzy pořizovat další Gusto Kartu. Zalíbila se totiž i její dceři.

Eliška Kubovi Gusto Kartu trochu závidí. Vidí v ní samostatnost a možnost stavit se s kamarádkami na nějakou dobrotu cestou ze školy. Dostane proto Bezpečné kapesné od Gusto Karty jako dárek a babička na ni bude přispívat 100 Kč týdně,“ je už rozhodnuta paní Alena.

Gusto Karta je benefitová karta, která nahrazuje papírové stravenkové a benefitové poukázky za praktičtější platební kartu. Stojí za ní přední investiční skupina Arca Capital. Pochází tedy z československého prostředí. Platit s ní lze na více než 6.000 obchodních místech po celé České republice.

Více se dozvíte v našem článku:

Jak lze Gusto Kartu získat?

Je to jednoduché. Stačí se zaregistrovat na stránkách www.gustokarta.cz a objednat si kartu. Ta vám přijde poštou a následně ji pod svým přihlášením na www.gustokarta.cz aktivujete – je to důležité pro bezpečnost, kartu posíláme neaktivní. Placení s kartou je jednoduché, vzhledem k částkám karta nevyžaduje PIN. Jak rodič, tak i dítě mají každý svůj účet a mohou v něm sledovat své transakce, zůstatek na kartě, ale třeba také kartu v případě ztráty rychle zablokovat.

 

Reklama