babyDěti jsou to nejcennější, co máme, a proto je chceme ochraňovat - a to bez kompromisů!

Aby se cesta na dovolenou s naším potomkem nestala katastrofou, rozhodně je potřeba, abych děťátko sedělo v bezpečné dětské autosedačce. Každopádně nejen na dovolené. Myslete na bezpečí svého dítěte pokaždé, když budete společně nasedat do automobilu. V tomto případě totiž neplatí: „Jedu jenom za roh, nebudu ho poutat, je to zbytečné. Cestu znám zpaměti, tak co by se mohlo stát!". Umístit dítě do dětské autosedačky správného typu by se pro každého řidiče mělo být naprosto samozřejmou součástí každé cesty.

Jak vybrat správnou autosedačku

Základním kritériem při výběru vhodné a hlavně bezpečné autosedačky je váha a výška dítěte, které v žádném případě nesmí autosedačku přerůst. Dále je potřeba dbát na to, aby byla technologicky a tvarově vhodná právě do vašeho automobilu. Existuje několik skupin sedaček pro různě velké děti. Pro jakou skupinu je sedačka určena, poznáte snadno podle zkušební značky, která je na ní umístěna.

Zkušební značka

  • babyobsahuje jméno výrobce a jméno produktu
  • značení Universal znamená, že schválená sedačka je použitelná téměř v každém autě
  • 9 kg - 25 kg udává váhový rozsah a rozsah použití
  • E 4 v kroužku je zkušební symbol a kód země (E8 - ČR, E1- Německo, E4 - Itálie...)
  • 03301074 je číslo zkušební značky (první dvojčíslí udává současnou verzi normy / 03/- sériové číslo

Bude sedačka vhodná pro váš automobil?

Na zkušební značce je také údaj o možnostech použití. Většinou je uvedeno označení „Universal", což znamená, že taková sedačka je vhodná pro všechny vozy. Přesto ji před nákupem ve svém voze raději vyzkoušejte, protože montáž a používání, jsou u každého typu vozu velmi odlišné.
Stále víc nových automobilů je dnes vybaveno úchytkami pro tzv. ISOFIX-sedačky. Při této technice je speciální sedačka jednoduše zasunuta do uložených západek ve voze. Montážní chyby při této technice jsou prakticky vyloučeny. Je-li to ve vašem autě možné, měli byste ISOFIX-sedačku používat.

Při montáži dětské sedačky do automobilu vždy dbejte na návod k použití! Sedačka musí být uchycena bezchybně.

Tři hlavní chyby při používání autosedaček

baby1. Nedostatečné upevnění
Dětská sedačka se nehodí k typu vašeho auta nebo k dítěti. Toto je jasné znamení, že při nákupu nebyla vyzkoušena nebo doporučení bylo špatné.
2. Chybná montáž
Velmi často spočívá tato chyba ve špatném postupu při montáži. Vždy postupujte přesně podle návodu.
3. Příliš volně montované sedadlo, příliš volně připoutané dítě
Tento problém se nejčastěji vyskytuje u dětských lehátek (ošatek) a u systému „kalhotových šlí". Na jedné straně není dětské sedadlo uchyceno popruhem ke karoserii co možná nejpevněji a na druhé straně je dítě upoutáno sedadlovými popruhy příliš volně.

Užitečné rady

- Chraňte své dítě používáním správné dětské autosedačky, která poskytuje standardní zabezpečení a je vhodná pro váhu a výšku vašeho dítěte.
- Když umísťujete dětskou sedačku do auta, vždy se řiďte přiloženým návodem.
- Ujistěte se, že dětská sedačka je správně umístěna vždy, když ji chcete použít. Určitě si ponechte kopii návodu pro umístění autosedačky v autě. Pokud je sedačka správně připoutána, nedá se s ní téměř pohnout.
- Vždy se přesvědčte, že dítě je správně připoutané (popruhy těsně přiléhají k tělu, jen plochou dlaň lze protáhnout), že neproklouzne pod pády a že pásy nevedou přes krk. Vyvarujte se silného navrstvení oblečení.
- Nikdy nevozte dítě bez správné sedačky, i když jedete na krátkou vzdálenost.
- Dávejte sami dobrý příklad tím, že používáte bezpečnostní pás.

Rady při nákupu

Při nákupu sedačku vyzkoušejte i s dítětem a nechte si odborně předvést, jak ji umístit do automobilu. Žádejte návod v češtině.
- Sedačka musí být pro dítě bezpečná i pohodlná a příjemná.
- Pokud kupujete sedačku z druhé ruky, ujistěte se, že nevykazuje mechanické poškození a že je plně funkční. Opět žádejte český návod k použití

Autosedačky, které každoročně vyhrávají testy bezpečnosti jsou např. značky Cybex a Römer. Obě najdete v portfoliu prodejen Babystar. Více na www.babystar.cz.

Reklama