Viry a bakterie v domácnosti nikdo nechce. Když je ale nahradíte chemikáliemi, je to trochu jako z bláta do louže. Špína sice zmizí, ale má to háček. Některé látky obsažené v čisticích prostředcích mohou vyvolávat alergické reakce, působit jako karcinogeny, zapříčiňovat problémy s dýcháním, hormonální nerovnováhu apod.
5ccc072b919f1obrazek.pngHovoří se také o potenciálně negativním vlivu na plodnost a imunitu člověka. Jmenovitě jde například o látky jako je formaldehyd, toluen či acetaldehyd. Jejich působení se vystavujeme jednak při samotném úklidu, kdy dýcháme uvolňující se látky, a také tím, že se poté dostávají do vody. V ní ničí mikroorganismy, které jsou v čistírnách odpadních vod potřebné pro rozklad. 

Pravděpodobně se teď nezvednete a nepůjdete vyhodit všechny chemické čisticí prostředky, ale i každá menší změna se počítá. K úklidu se dají použít i věci, které má každý doma.

Univerzální dezinfekce
Na namíchání univerzální dezinfekce budete potřebovat:

  • 2 hrnečky horké vody
  • půl hrnečku octa
  • 1 lžičku jedlé sody
  • pár kapek esenciálního oleje

Všechny suroviny smíchejte a přelijte do rozprašovače. Směs nastříkejte na povrch, který potřebujete vydezinfikovat, a nechte několik minut působit. Poté setřete hadříkem.

Univerzální citrusový čistič
Na jednoduchý citrusový čistič vám bude stačit:

  • 0,5 litru octa
  • 0,5 kila slupek z citrusů
  • pár kapek esenciálního pleje

Slupky ponořte do octa, přidejte pár kapek oleje a nechte asi 14 dní louhovat v zavřené sklenici. Poté naplňte do rozprašovače a můžete se vrhnout do boje proti nečistotám.


Pokud vás na domácí vyrábění moc neužije, máme pro vás tipy na ekologické čisticí prostředky z drogerií, které nezatěžují přírodu ani zdraví.

5ccbfc4872aa6image.png

Na foto zleva (biooo.cz): Almawin pomerančový čistič (271 Kč), Univerzální čistič Bio-D (108 Kč), Čistič pro domácnost s rozprašovačem Ecover (164 Kč)

5ccbfef90edadimage.png

Na foto zleva (biooo.cz): Prostředek na nádobí Neutral Sonett (99 Kč), Prostředek na nádobí, divoká růže & meduňka AlmaWin (109 Kč), Gel na nádobí z mýdlových ořechů Yellow and Blue (49 Kč)

Přečtěte si také:

Reklama