shutterstock-522191392-1-.jpg
Foto: Shutterstock

Doktorka Rekha Radhamony na svém Instagramu uvedla některé z běžných chyb, které mnoho lidí dělá a škodí našim očím. Ale snadno se jim lze naštěstí vyhnout.
 
Použití teplé vody k mytí očí

Mnoho z nás má ve zvyku mýt si oči teplou vodou, ale není to vhodné. Dr. Radhamony zdůrazňuje, že je nejlepší omýt si oči vodou pokojové teploty nebo studenou vodou.

Málo mrkání

Mrkání je jedním z nejvíce podceňovaných, ale účinných způsobů, jak se vyhnout únavě očí. Zabraňuje také jejich vysychání a čistí je od toxinů. Expertka vysvětlila, že při používání mobilů nebo jiných zařízení jsme přilepeni očima k obrazovkám a často zapomínáme mrkat. Je dobré se tedy snažit často mrkat vědomě.

Nadměrné používání umělých očních kapek

Mnoho lidí má tendenci nadměrně používat oční kapky pro okamžitou úlevu od jakékoli bolesti nebo podráždění. I když mohou být krátkodobě prospěšné, z dlouhodobého hlediska mohou oči ještě více vysušit, uvádí odbornice. Podle ní jsou nejlepší oční kapky z dlouhodobého hlediska vždycky ty na bázi oleje.

Mnutí očí

Je to nevědomý zvyk, který děláme všichni. Mnutí očí pro oči není zdravé. „Naše oči mají velmi tenkou vrstvu spojivky, která je chrání a ta se může poškodit, pokud je třeme příliš,“ vysvětluje odbornice. Místo toho doporučuje opláchnout si oči studenou vodou, pokud cítíme nepohodlí, kvůli kterému máme tendenci si je mnout.

Příliš těsná maska na spaní

Toto je častější problém, než si myslíte. Mnoho lidí rádo usíná s oční maskou, která blokuje světlo a podporuje klidný spánek. Pokud je však maska ??nasazena příliš těsně, může způsobit rozmazané vidění. Buď si tedy masku povolte, nebo si kupte kvalitnější. Pokud máte pocit, že je vaše vidění rozmazané dlouho a nevrací se do normálu, je to znamení, že byste měli navštívit očního lékaře, uvádí Diagnostic Eye Center.

Zdroje: Instagram/Dr. Rekha Radhamony, Diagnostic Eye Center