Tři z deseti pracujících Čechů a Češek od 25 do 65 let trpí depresí. Hrozbu vyhoření cítí 34 procent lidí. S takovými výsledky výzkumu od agentury STEM/MARK přišla psychiatrická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Zapojila se do něj víc než tisícovka lidí. Že jsou deprese, stres a vyhoření v Česku poměrně časté, potvrzují i odborníci! Vše prý souvisí také s pasivním životním stylem a nadměrným pitím alkoholu. Jsou na tom hůře muži, nebo ženy?

deprese

Deprese se projevuje dlouhodobě smutnou náladou, ztrátou energie, plačtivostí, nižší výkonností. Nejvážnější stavy končívají sebevraždou. Vyhoření představuje silné vyčerpání, způsobuje ho neustálý stres, časový tlak a emoční napětí. Takové projevy mělo 22 procent žen a 15 procent mužů.

  • Mírné projevy deprese v posledním měsíci mělo 13 procent lidí, střední příznaky každý devátý člověk a závažné sedm procent dotázaných.
  • Nejvíc se vyskytovaly u lidí mezi 35 a 44 roky a nad 51 let.
  • Devět procent dotázaných se přiznalo k myšlenkám o ukončení života. Každý stý člověk řekl, že o sebevraždě uvažuje vážně.

Třetina lidí cítí, že by jim mohlo hrozit vyhoření. U pětiny z nich se už objevily konkrétní projevy. Častěji postihuje ženy a mladší lidi.

  • Tento syndrom se nejvíce vyskytuje v Moravskoslezském kraji.
  • Nejméně vyhořením trpí lidé na Vysočině.

Nadměrnou únavou trpí 31 procent Čechů a Češek. Téměř třetina má problémy se spánkem, polovina lidí se ale snaží chodit spát ve stejnou dobu.

  • Čtyři z pěti osob spí aspoň šest hodin denně.
  • Léky na spaní užívá 16 procent respondentů. Téměř pětina bere pravidelně léky na uklidnění a 11 procent na zlepšení nálady. Většinou si je nechávají předepsat od praktického lékaře.
  • Víc než čtyři pětiny dotázaných nikdy nevyhledali psychiatrickou či psychologickou pomoc.

Podle lékařů je pro zachování duševního zdraví důležité zdravě jíst, nekouřit, přiměřeně se hýbat, nepít příliš alkoholu a věnovat se koníčkům. Podstatnou roli hraje také dobré citové zázemí a spokojenost v zaměstnání. Se svou prací je však spokojeno jen 62 procent lidí.

Reklama