Většina stylů hlásá nejen efektivní hubnutí, ale především pozitivní dopad na zdraví. Vliv na zdraví se zdá nejdůležitějším efektem bezlepkové diety. Mnoho lidí označuje mouku za bílý jed a přechází mezi bezlepkáře bez konzultace s lékařem. Je jim údajně lépe, lehčeji a cítí se zdravější. U některých je to opodstatněné, u někoho zbytečné.

Jsou však tací, kterým bezlepková strava skutečně zachraňuje zdraví. Jsou to lidé s celiakií a alergií nebo intolerancí lepku. Ostatní by se ke svévolnému vysazení potravin s lepkem neboli glutenem měli uchylovat opatrně. Především proto, že vyšetření na celiakii a intoleranci lepku se mají provádět před nasazením bezlepkové diety.
5a817d95bd20cobrazek.png

Pokud přijdete k lékaři a budete chtít zjistit svoji reakci na lepek a již několik týdnů nebo měsíců držíte tuto dietu, máte smůlu. Nic moc se nezjistí.

Mýtus: lepek škodí

Pravda je taková, že většině populace neškodí. Respektive neškodí těm bez alergií, intolerancí a celiakie, což je určitě víc než osmdesát procent populace. Jak je tedy možné, že bezlepková dieta pomáhá i těm bez potvrzených zdravotních obtíží?
Všichni jíme příliš mnoho pečiva a výrobků z mouky. Navíc nejrůznější lepková „pojidla“ se přidávají do mnoha průmyslově zpracovaných potravin, uzenin a polotovarů. Naše těla v kombinaci s hektickým životním stylem pak takové množství lepku nezvládají dobře zpracovat a zdravotní problémy jsou na světě.

Někdy stačí jen snížit množství

Pokud se nebudeme bavit o lidech s potvrzenou celiakií, alergií nebo intolerancí, stačí ostatním snížit konzumaci buchet, pečiva a nejrůznějších laskomin. Variantou jídel jsou obilné kaše a jídla obsahující rýži, pohanku a jáhly. Samozřejmě doplněné například o rozinky, oříšky, ovoce a „naslano“ také masem, vajíčky, luštěninami, tofu a zeleninou.

Pokud vše završíme použitím vhodných tuků, jako je máslo, extrapanenský olivový olej, bio řepkový olej a za studena lisované oleje do studené kuchyně (například dýňový a lněný olej), budeme mít v jídelníčku všechny prospěšné živiny.

Ti, kteří skutečně potřebují držet striktní bezlepkovou dietu, si k takové stravě ze základních potravin (kdy si musí vždy hlídat obsah lepku ve všech kupovaných potravinách) můžou přidat speciální bezlepkové potraviny a třeba i bezlepkové pečivo a dezerty jako zpestření jídelníčku. Dobrou možností je si také sami péct z pohankové, amarantové, kukuřičné, rýžové nebo kokosové mouky.

Autor: uLékaře

Reklama