píše mimo jiné čtenářka s nickem malinke-kote a má hned dva příběhy, které se dnešního tématu týkají. Sama má z bezdomovců spíš strach a věří, že se nikdy neocitne v podobné situaci.

Přeji všem pěkný den i když dnes již smutné téma, dlouho jsem přemýšlela, zda napsat, ale po přečtení pár zveřejněných článků jsem se rozhodla, že to udělám. V dnešní době hodně bezdomovců nejeví zájem o žádnou pomoc a raději budou mrznout venku, až umrznou. Jsou lidé, kteří by rádi bezdomovcům pomohli, ale jsou tu také ty, co bezdomovce odsuzují. Existují bezdomovci, kteří se ocitli na ulici svojí vinou, ale také jsou i lidé, kteří se na ulici ocitnou, ani neví jak. Je pravda, že já jim nepomáhám, ale není to proto, že bych nechtěla, ale prostě nemohu. Všichni už mě dost dobře znáte a já jako student bez příjmu bych těžko mohla jen tak rozdávat milým lidem, kteří to potřebují.

Znám dvě příhody, kdy jeden se na ulici ocitl a jeden se tam málem ocitl i s rodinou. Ten první, který se na ulici ocitl byl přítelúv příbuzný. Ocitl se ale svojí vinou. Bydlel celý život u své matky, nevycházel z domu a pořád jenom pil pivo. Byl to vlastně přítelův strýc. Jeho matka byla už tak stará, že nebyla schopna si dojít ani nakoupi, tak ji dali do domova důchodců. Nevím jak to úplně přesně bylo, ale prodal se její byt a on nebyl schopen si najít svůj vlastní. Ona zemřela a přítelův taťka se mu snažil pomoc. Bydlel alespoň v azylovém domě, ale tam nechodil, jenom tam měl svoje věci a tak se ocitl na ulici. Po nějaké době zjistili, že zemřel. Asi umrzl, to se už nezjistilo.

Druhá příhoda se týká mého strejdy. Už před vánocemi jsem tady psala o tom, jak shořela střecha panelového domu v Jirkově. Bydlel tam můj strejda, ale v podnájmu. Po veškeré opravě a vyhození promočených a nepoužitelných věci se dozvěděli, že se musejí bohužel vystěhovat. Že je tam nechtějí, ale kam?

Vemte si, že vlastně za vyhoření panelového domu a zničení věcí oni nemohou, ale přesto je vyhodí na ulici. Nebýt jeho nejstarší dcery, která se jich ujala, tak se ocitli i se dvěmi malými dětmi na ulici. Bohužel k nám by se nevešli a k druhému strejdovi asi také ne. Když to člověk nezjistí na vlastní kůži, neví jaké to pro bezdomovce doopravdy je a jak se jen tak z ničeho nic můžou ocitnout na ulici i bez své vlastní viny. U nás na ulici se jich potuluje dost, ale já se jich spíše bojím. Ze všech těch, co se tu potulují, jde strach.

Přeji všem příjemný zbytek dne a doufám, že v takové situaci se nikdy neocitnu, není to nic příjemného

malinke-kote

Z jakého důvodu se nemohou vrátit? Píšete, že bydleli v pronájmu, to znamená v bytě, který někomu patřil. Proč se tedy nedohodnou opět s majitelem? Nebo snad jim dává za vinu zničení zařízení? Neplatili snad řádně nájem? Tomu nerozumím. Kromě toho, nabídek bytů k pronájmu je všude dost.

Reklama