Milé ženy-in,

u nás je naštěstí kontejnerů na tříděný odpad spousta, dokonce i na krabice od mlék a džusů, ale také kontejner na obnošené šatstvo, boty, staré hračky apod. A jsou vážně na každém rohu, to se to pak třídí. A městští strážníci dohlížejí na to, zda z nich odpad nepřetéká. Tak by to mělo být všude. Samozřejmě mě rozčilují lidé, kteří láhve nesešlapávají nebo lidé, kteří si tam hodí celý svůj domovní smíšený odpad.

Ale mluvit chci o něčem jiném - o tom, jak se tříděním odpadu nejen chováme ekologicky, ale ještě tím pomáháme druhým - potřebným. A jak? Z okna vidím na zadní trakt jednoho supermarketu - tam mají své kontejnery, do kterých hází odpad. A ty se jednou za čas stanou objektem zájmu bezdomovců nebo jiných potřebných skupin. A někdy i našich spoluobčanů, kteří rozhodně v nouzi nejsou, jak jsem zjistila.

Pak moc ráda pozoruji, jak se v tom velkém kontejneru přehrabují a s žárem v očích vytahují neuvěřitelné poklady - nahnilou cibuli, tvrdé pečivo, seschlou zeleninu, plesnivý salám a podobné lahůdky. Ne že bych konzumaci podobných zdravotně závadných potravin schvalovala, ale když vidíte radost těch lidí z nalezených pokladů, asi byste zjihli také.

Možná to ani jíst nebudou, spíš mi to připomíná radost dětí při oblézání skládky, možná jste to vzrušení nad objevováním pokladů také zažili. A právě jednou, když jsem opět pozorovala, co všechno se dá z takového kontejneru vytáhnout, zaujala mě vynalézavost jedné skupinky. Odbíhali ke žlutému kontejneru s plasty a vytahovali z něj igelitové tašky, aby měli své poklady kam dát. No, vida, tzv. sekundární recyklace, pomyslela jsem si. A od té doby dávám plasty do kontejneru pouze v použitelných taškách a jejich ucha neuzluji. Co kdyby ji někdo potřeboval...

Vaše anas


Milá Anas, tak tomu říkám ohleduplnost! Na „bezďáky“ si z kolejí pamatuji, jen přišli vždycky, když jsem ještě spal a já měl pokoj přímo nad kontejnery. Je ale zase fakt, že jsem je také se zájmem sledoval. Ono totiž je pravda, že nikde se nevyhodí tolik jídla jako na VŠ kolejích, to by jeden zíral. A nejen jídla! Některé věci, které z kontejnerů vytahovali, byly vážně k neuvěření!

Reklama