Bezdětné ženy

5f7ade1f9a15aobrazek.png
Foto: Shutterstock

Alice, 27 let
Dobrou mámu podle mě charakterizuje to, že se o své děti zajímá a stará, jak nejvíc může. Odstrašujícím příkladem, jak se to nemá dělat, jsou pro mě některé díly reality show Výměna manželek. Když vidím, že matky si dítěte za celý den skoro nevšimnou a raději si hrají na telefonu hry, je mi z toho smutno a špatně. Až budu mít děti, rozhodně taková nebudu. Chci se jim opravdu věnovat, hrát si s nimi, číst si s nimi a rozvíjet je ve spokojené a úspěšné jedince.

Šárka, 29 let
Od narození mám v krvi perfekcionismus, takže nechci být jen dobrá máma, ale radši rovnou skvělá. Ale podle mě není zase tak těžké toho dosáhnout. Klíčové jsou pro mě tyhle věci – obětavost, trpělivost, péče, láska a taky peníze. Máma je povinná se svým dětem věnovat, a pokud toho není schopná, neměla si je ani pořizovat. Takové jednání je nezodpovědné. Další věc jsou peníze, když rodina žije od výplaty k výplatě, děti by si pořizovat neměla. Vždycky je mi líto, když vidím ty sociální případy v roztrhaném oblečení. Děti, které s kamarády ani nemůžou po škole do fast foodu, protože na to nemají peníze.

Romana, 22 let
Mít děti je pro mě ještě vzdálená budoucnost, jestli k tomu teda vůbec někdy dojde. Zatím k nim totiž nemám moc láskyplný vztah a ty, které potkávám, mě spíš štvou. Jinak mým vzorem je asi moje vlastní matka, kterou beru jako kamarádku a se vším se jí svěřuju. Jestli budu mít dítě, tak pro mě bude důležitá vzájemná důvěra. Snad se mi narodí holka, s klukem bych si takový vztah asi nevybudovala.

Matky

5f7ae12f33645obrazek.png
Foto: Shutterstock

Zdeňka, 33 let, tříletá dcera
Čas řešit, jestli budu dobrá máma a co to obnáší, jsem měla naposledy před porodem. Hodně jsem pochybovala, jestli to zvládnu. Přeci jen vychovat slušného člověka je velká zodpovědnost. Od narození Elišky jsem v byla v jednom kole, takže na pochybnosti nebyl absolutně čas. Teď už je dcerka větší, tak se samozřejmě snažím si s ní číst, učím jí pomáhat apod. Ale myslím si, že dobrá máma je každá máma, která svoje dítě miluje. A je jedno, jestli ho vychovává využitím příkazů nebo praktikuje volné rodičovství. Ať si každý dělá, co mu vyhovuje.

Jarmila, 49 let, dvacetiletá dcera a pětadvacetiletý syn
Za mých mladších let se vůbec neřešilo, co s dítětem a jak se má správně vychovávat. Matka se prostě řídila svým instinktem. Myslím, že svoje děti jsem vychovala dobře. Dobrá matka je podle mě taková, která je mimo extrémy. Jeden je ten, když je matka přehnaně starostlivá, pořád je svému dítěti za zadkem a úzkostlivě na něj dohlíží. Špatně je i máma, která nechá svoje děti růst jako dříví v lese, vůbec se o ně nezajímá a nevychovává. Správně je podle mě zlatá střední cesta, aby zůstal nějaký prostor dítěti i matce.

Sára, 35 let, sedmiletá dcera
Strašně mě štve, jak se v dnešní společnosti chovají jednotlivé matky jedna ke druhé. Místo toho, aby pro sebe měly pochopení a byly solidární, pomlouvají svoje způsoby výchovy a obviňují se, kdo co dělá špatně. Hlavně z internetových diskuzí je mi špatně. Přitom děti jsou individuální a každé potřebuje něco trochu jiného, univerzální návod na výchovu prostě neexistuje. Dobrá máma je podle mě taková, která dokáže naslouchat potřebám svého potomka. Je to každá žena, která se snaží být dobrou mámou, bez ohledu na výsledek. Mám známou, která se o svou dceru krásně starala, ale ona se stejně chytla feťácké party a jde to s ní z kopce.  

Čtěte také: 

Reklama