Minulý díl zde.

Byla mi zima. Cítila jsem, jak mi naskakuje husí kůže. Na tu jsem si potrpěla. „Vypadáš jako kuře,“ říkával mi Dan, když jsem vylezla ze sprchy a nahatá si mu sedla na klín. Rád pracoval u otevřeného okna. Jenže předevčírem si sbalil notebook a těch pár triček a kalhot, co u mě měl, a odešel. Ne že by prásknul dveřma, ne že bysme se pohádali. Nic takového. Prostě mi tím svým klidným, věcným způsobem, který jsem na něm tak milovala, řekl, že už mu nemám co dát.

„Paninko? Tak už se proberte, paninko!“
Studený, mokrý hlas. Pokusila jsem se zároveň otevřít oči, vyskočit na nohy a dostat se pryč. Tělo mě neposlechlo, takže to skončilo jako když se na stole mrská vánoční kapr.
„Klídek, paninko,“ řekl trochu ublíženě ten stejný hlas. Patřil chlápkovi v neuvěřitelně odrbaném kabátě, v rukavicích s ustřiženými prsty a takové té pletené čepičce s anténkou. Trčely mu z pod ní dlouhé, zplihlé vlasy. V matném světle luceren jsem měla pocit, že jsou zelené. Pořád pršelo.

„Co se stalo?“
Matně jsem si vzpomínala, že jsem seděla na zídce na Kampě a lkala nad nespravedlností života. Že bych usnula a spadla? Opatrně jsem se pokusila pohnout. Nevypadalo to, že bych měla něco zlomeného.

Něco studeného se dotklo mé ruky. Pes. Feťácký pes. Světla auta, skřípění brzd a náraz... Opřela jsem se na loktech a rozhlédla se kolem. Ležela jsem na náplavce na Kampě, v bahně, jenom kousek od vody, a ten podezřelý bezďák dřepěl přede mnou. Na nohou měl obrovský bagančata, sešněrovaný drátem, a děravý tepláky.

„To je váš pes?“ Taky jsem se mohla zeptat na něco inteligentnějšího.
„Ne, paninko. Ten je váš.“
Řekl to tak, jako by to bylo samozřejmé. Jako by běžně na Kampě nacházel na kost promočené ženské se škaredými psy.

Došlo mi to. Byla jsem vážně úplně durch. Za tohle nemohl déšť. Musela jsem se vyráchat ve Vltavě. Otřásla jsem se. Nějak to celé nedávalo smysl. Buď jsem usnula a skutálela se do řeky a celý příběh s bouračkou byl jenom výplod mého mozku, asi jako když se vám po sté zdá, že už jste vstala, vyčistila si zuby a jdete do práce, a přitom jste pořád v posteli, nebo... Podívala jsem se k mostu Legionářů. Nic se tam nedělo, žádné modré majáčky, žádné houkání sanitek. Muselo se mi to zdát. Přece by mě bouračka nepřehodila přes zábradlí. A kdyby jo, nepřežila bych to. Nebo ano?

Rozkašlala jsem se. A sakra. Vize chřipky se stala reálnější.
„Tady máte, panikno,“ podal mi bezďák placatku, kterou vytáhl odkudsi z hlubin kabátu. Na chvilku se mi zdálo, že se mu v něm něco pohnulo. Že by s sebou tahal potkana? Takových už jsem pár viděla...
Zavrtěla jsem hlavou. Kdo ví, jaký patok v té lahvi měl. Uraženě se stáhl.
V tu chvíli mě něco napadlo.
„Hej, kde jsou moje věci?“
„Jaký věci?“ z jeho hlasu mě zamrazilo. Teď, když se zlobil, se to slizké a mokré dralo na povrch ještě víc.
Rychle jsem si zkontrolovala kapsy. Všechno bylo na svém místě. Peněženka, klíče, mobil i rozmočený papírový kapesník. Skoro jsem se zastyděla.
„Omlouvám se.“
„Měla byste jít.“ Nevypadalo to, že by mou omluvu přijal. „Není tady bezpečno.“ Řekl to tak, že jsem o tom ani v nejmenším nepochybovala.
Kývla jsem, co taky jiného, a zvedla se. Nohy se mi třásly, hlava se trochu motala, ale jinak jsem byla v pořádku. Pes mávl ocasem.

„Tak jdeme?“ zeptala jsem se ho. Nějak jsem měla pocit, že teď už je vážně můj.

Bydlela jsem v Mělnické, kousek od Újezda. Mokré oblečení jsem ze sebe shodila ještě v předsíni, psovi dala do kastrólu vodu a pekáč se zbytkem šunkofleků, mobil jsem hodila schnout na topení a vlezla jsem si do vany. Horká voda ze mě smývala všechnu tu zimu a špínu. Začaly se mi klížit oči. Vypnula jsem sprchu a odplížila se do postele. Ještě jsem přes sebe dokázala přetáhnout peřinu...

Feťácký pes se stočil na koberec v ložnici.

Pokračování příště.

Reklama