Pražské Václavské náměstí se dnes stalo dějištěm netradičního happeningu. Skupina mladých lidí se svlékla do spodního prádla vyrobeného z bavlny certifikované Fairtrade a zaběhala si po náměstí, aby vyjádřila svou podporu hnutí fair trade.

spodni pradlo

Během ve fairtradovém spodním prádle chceme dát najevo, že máme rádi fair trade a jsme hrdí na to, že jej nakupujeme,“ uvedl k akci Tomáš Bílý z pořadatelské organizace NaZemi. „Chceme také ukázat, že pod souslovím fair trade si dnes už lidé nemusí představovat jen kávu, čokoládu nebo čaj.“ Certifikační známku Fairtrade na sobě již nesou stovky různých výrobků, mezi nimi například právě i prádlo a další výrobky z fairtradové bavlny, řezané květiny, kosmetika nebo sportovní míče.

spodni pradlo

Do běžeckého happeningu s názvem Běžím za Fairtrade! se zapojilo asi 25 lidí mezi 18 - 35 lety. Účastníci se svlékli do spodního prádla před sochou svatého Václava v 10 hodin dopoledne a poté několikrát oběhli střední část Václavského náměstí. Běžci nesli transparenty s nápisy jako „Fairtrade se nosí“ a „Běžím za Fairtrade“ a nezapomněli ani na doplňky - někteří měli na sobě kromě spodního prádla čepice, rukavice nebo šály.

spodni pradlo

Líbilo se mi, že je to vtipně pojatá akce. Problémy, které fair trade pomáhá řešit, jsou vážné, ale jde to podat i zábavnou formou,“ vysvětluje Hana Sucháčková z Blanska proč se happeningu zúčastnila.

V současnosti lze fairtradové zboží zakoupit ve stovkách prodejen po celé ČR. Ve specializovaných obchodech, prodejnách se zdravou výživou, kavárnách, ale i velkých maloobchodních řetězcích. V roce 2010 dosáhl maloobchodní obrat s produkty fair trade v České republice 80 milionů korun, což je o 60 procent více než v roce 2009. Mezi nejoblíbenější fairtradové produkty patří v ČR již tradičně fairtradová káva, čokoláda a čaj. Podle průzkumu spotřebitelského chování, který NaZemi uskutečnila v roce 2010, 19 % Češek a Čechů někdy slyšelo o Fairtrade, 16 % zná logo Fairtrade. Dle nárůstu obratu v minulém roce i spotřebitelských trendů v Západní Evropě lze předpokládat, že tato čísla za poslední rok výrazně vzrostla.

spodni pradlo

Prádlo, ve kterém běželi účastníci happeningu, bylo ušito z bavlny certifikované Fairtrade a BIO. Ta pochází z indického družstva Zameen Organic. Mnozí z drobných pěstitelů sdružených v této organizaci díky účasti v systému fair trade ztrojnásobili svoje výdělky a postavili ve svých komunitách školy či studny.

Někteří lidé říkají, že ať kupujete co kupujete, stejně je to jedno a myslí si, že se špatnými životními podmínkami lidí v rozvojových zemích nemohou nic udělat. Ale to je omyl nebo výmluva. Často máme na výběr a můžeme si vybrat zboží vyrobené v lepších podmínkách. A tím podpořit jeho výrobce,“ říká Miroslav Plachý z Poděbrad, další z účastníků happeningu.

spodni pradlo

Právě pěstování a zpracování bavlny je přitom spojeno s mnoha problémy. Jedním z nejzávažnějších je využívání nucené dětské práce při sklizni. Druhým velkým problémem je toxicita pracovního prostředí doprovázená nedostatečnou vybaveností ochrannými pomůckami. Při pěstování přicházejí pracovníci do styku s nebezpečnými pesticidy, další agresivní chemikálie jsou používány při bělení a barvení. Bavlna je chemicky nejvíce ošetřovanou plodinou na světě.

spodni pradlo

Spotřebitelé si často neuvědomují, jakou mají ve svých rukou moc. Výběr zboží nemusí být řízen jen kritérii vkusu či ceny. Koupit zboží, jež bylo vyrobeno za nedůstojných pracovních podmínek, znamená tyto podmínky tiše schvalovat. My říkáme, že správná rozhodnutí existují,“ dodává Tomáš Bílý z pořadatelské organizace NaZemi.

spodni pradlo

Reklama