Když jsem přemýšlela nad kosmetickými pomůckami, bez kterých bych se asi neobešla, byla by to vedle korektoru na pytle pod očima asi tvářenka. Je zvláštní, jak člověk věkem mění priority, co se dekorativní kosmetiky týče. Tak před deseti lety bych asi nevylezla bez řasenky a rtěnky.“Nahé“ rty na mně vypadaly nezdravě a bez řasenky jsem neměla oči. Dnes mi stačí v nouzi zakamuflovat stíny pod očima a dodat zdraví tvářenkou.


Ne nadarmo se jí říká zdravíčko. Je to úžasný kosmetický vynález, který nám dokáže oživit unavenou pleť, a když se nanese šikovně, ubrat i pár deka. Ale jak vybrat tu pravou? Jakou barvu, čím ji nejlépe nanášet a zvolit raději pudrovou, krémovou nebo kompaktní?

Nejdůležitější při výběru je pochopitelně barva. Měla by vypadat přirozeně a přitom podtrhnout váš půvab. Správná tvářenka nemá být vidět, ale stejně jako make-up má zdokonalit vzhled pleti.

Jak toho docílit?
Musí ladit s tónem vaší pleti. Nebudu určovat konkrétní odstíny, protože každá z vás má už ty svoje barvy asi vyzkoušené, ale pokud ještě váháte, spolehlivým vodítkem může být barva sliznice rtů.
Jednoduše se na sebe zašklebte do zrcadla, ohrňte spodní ret a objevíte tu nejdokonaljší barvu rtěnky i tvářenky.

V létě, kdy je vaše pleť opálená, můžete být trochu odvážnější a volit tvářenku v bronzových nebo měděných odstínech.

Kam nanášíme?
Stejně jako make-up může i tvářenka nenápadně zakamuflovat nedostatky.Podrobně jsem o tom psala v seriálu o tvarech obličejů, ale co platí obecně: nanášejte na místa, která chcete opticky potlačit. Například: špičatá brada, vystouplé lícní kosti, přílišná hranatost. Chcete-li dosáhnout svěžího vzhledu, naneste trochu barvičky i na čelo k hranici vlasů a na bradu.

A teď jsme se dostaly k výběru konzistence tvářenky.

Nejrozšířenější bude asi kompaktní, která má kromě snadné aplikace i nespornou výhodu, že se nám nerozsype do kabelky. Její snad jedinou nevýhodou bývá malý štětec, který je nepraktický a precizní nalíčení je s ním skoro nemožné.

Pudrová tvářenka je pro zkušenější „malířky“, jde s ní velmi dobře modelovat. Nevýhodou je přemíra barvy, která hrozí při neopatrné aplikaci. Z toho důvodu se musí nanášet na pudr, a je proto nevhodná pro suchou pleť.

Krémová tvářenka je oblíbená u vizážistů. Oblíbili si ji pro její transparentnost, neutrální barevnou škálu i pro jiskru, kterou dodá i velmi suché pleti. Nanáší se rovnou na make-up a teprve potom se eventuálně zafixuje pudrem. Jedinou nevýhodou krémové tvářenky je nutná dávka zkušenosti při nanášení, protože ráda zanechává mapy.

A jakou tvářenku používáte vy, milé ženy-in?
Svěříte se mi se svými zkušenostmi, ale i strastmi?

Reklama