TECHNIKA PŘEBALOVÁNÍ

Novorozenecká a kojenecká pokožka je velmi citlivá na jakékoliv vnější podněty, proto je důležité miminko často přebalovat, aby jeho kůže nebyla dlouho ve vlhku či v kontaktu se stolicí. Hrozí nebezpečí opruzenin, někdy dokonce až infekce.

Maminka
se musí naučit správnou techniku přebalování

Nejdřív pokožku očistěte od moče, případně zbytků stolice. Pozor: samotná voda nestačí. Nedokáže účinně z pokožky odstranit tuky ze stolice, které pak podporují množení bakterií. Lepší je použít kvalitní textilní ubrousky, které kromě čištění pokožku zvláční a působí antibakteriálně. Na množství nešetřete! U děvčátek postupujte vždy směrem zepředu dozadu. Tato zásada je velmi důležitá, aby se nedostaly choroboplodné zárodky do pochvy. Nezapomeňte ošetřit třísla.


U chlapečků očistěte kromě
konečníku a genitálu všechny kožní záhyby pod plenami, nejen třísla. Tady platí zásada důležitého ošetření kůže pod šourkem a pod penisem, kde je kůže velmi citlivá, opruzeniny nejčastěji vznikají právě zde.


Pokožku pak dosucha dítěti vysušte, ale zbytečně netřete. Před zabalením do čisté plenky ošetřete kůžičku speciálním krémem proti opruzeninám.

Přebalujte děťátko co nejčastěji, zvlášť novorozence. Používejte velikost plenky odpovídající věku a velikosti dítěte - plenka by měla mezi nožkami vytvořit dostatek prostoru. Používejte pouze kvalitní nechlorované plenky.

 

POKOŽKA MUSÍ DÝCHAT

Kromě ještě pečlivější hygieny partií rizikových pro opruzeniny, dbejte na to, aby kojenecká pokožka mohla dostatečně dýchat. Rozbalujte miminko, jak jen to jde, nechte ho protahovat si tělíčko, zkoumat vlastní nožky. Vzduch pomáhá pokožku léčit, navíc děti volný pohyb bez plenky milují! Brzy začnou radostně reagovat, když zjistí, že jsou svobodné.

Využívejte teplé letní měsíce a nechávejte potomka co nejvíc rozbaleného. Jistě brzy poznáte, co na vaše miminko

platí, a nepříjemných opruzenin se zbavíte nastálo!

 

 

KE SPOKOJENOSTI VAŠEHO DĚŤÁTKA PŘISPÍVÁ I ČASTÉ PŘEBALOVÁNÍ A PREVENCE OPRUZENIN
Johnson ’ s baby Ochranný krém

 

JAK SI PORADIT S OPRUZENINAMI?

Odpovídá prim. MUDr. Z. Sýkorová-Bartáková a kolektiv novorozeneckého oddělení FN v Plzni.

 

Dotaz maminky:

 

„Moje tříměsíční holčička je poslední dobou stále opruzená. Myslím, že je proto také často neklidná a pláče. Používám jednorázové plenky a při přebalování ji omývám mýdlovou vodou...  


Opruzeniny jsou nejčastějším dětským kožním problémem. Vyskytují se v místech, kde je kůže vystavena dráždění moči a stolice. Nejčastější faktory vzniku opruzenin, které bychom měli omezit: nedostatečně častá výměna plenek, nesprávné čištění kůže při přebalování, rychlejší střevní peristaltika (průjem), používání textilních plen s plastovými kalhotkami, zvýšená citlivost kůže u ekzematiků. 

Prevence vzniku opruzenin a jejich ošetření:

k dostatečnému odstranění stolice nestačí pouze voda a mýdlo, ale doporučujeme použít kvalitní textilní ubrousky, které odstraňují i mastné nečistoty, zvláčňují a díky antibakteriálnímu složení chrání před podrážděním. Poté je vhodné aplikovat krém proti opruzeninám a použít plenky, které odvádějí vlhkost od pokožky dovnitř plenky.

 

 

Další rady připravené ve spolupráci s pediatry hledejte na www.peceodite.cz

 

Reklama