Mnozí z nás si ani neuvědomují, jak důležitou úlohu hrají v životě člověka vůně a pachy. Každý člověk má svou vlastní „čichovou mapu“. Citlivost na vůně a jejich vnímání je velmi individuální. Zatímco někomu jeden člověk „voní“, druhému je jeho pach nepříjemný. Většině z nás ale pach potu prostě nevoní.

 

 

Vůně a nebo zápach?

Mnozí z nás si ani neuvědomují, jak důležitou úlohu hrají v životě člověka vůně a pachy. Každý člověk má svou vlastní „čichovou mapu“. Citlivost na vůně a jejich vnímání je velmi individuální. Zatímco někomu jeden člověk „voní“, druhému je jeho pach nepříjemný. Většině z nás ale pach potu prostě nevoní.

 

Co je pocení?

Můžeme ho definovat jako přirozený proces, který je pro lidské tělo velmi důležitý. Probíhá po dobu celého našeho života už od narození. Jeho hlavní úlohou je termoregulace, která pomáhá ochlazovat náš organismus a má svoji úlohu také při vylučování škodlivých a toxických látek. Pocením se naše tělo zbavuje tepla, které v něm neustále vzniká (dokonce i když jsme v klidu anebo spíme), ať už při práci svalů a nebo metabolických procesech.

 

Jak to funguje?

Člověk se potí potními žlázami, které se nacházejí ve škáře (dermis). Aktivitu potních žláz řídí a kontroluje autonomní nervový systém. Průměrně má každý z nás 3 - 4 milióny potních žláz. Nacházejí se na celém těle s výjimkou rtů, prsních bradavek a vnějších pohlavních orgánů. Z anatomického hlediska žlázy dělíme na malé a velké. Liší se svojí velikostí, počtem, rozmístněním na těle, složením potu, který produkují i reakcí na rozdílné podněty.

Malé potní žlázy fungují u člověka už od narození. Nacházejí se na celém těle, v největší koncentraci na pažích, chodidlech, hrudníku a čele. Jejich celkový počet se odhaduje na 2 – 2,5 milióny. Reagují především na vnější podněty (teplo, fyzická námaha) a plní termoregulační funkci. Pot, který produkují, zvlhčuje povrch kůže a odpařováním ho ochlazuje.

Velké potní žlázy se nacházejí především v podpaží, v oblasti genitálií a okolo prsních bradavek. Často ústí do folikuly chloupku. Stávají se funkčními okolo osmého roku života. Pot, který se vytváří v těchto žlázách, obsahuje bílkoviny a mastné kyseliny, takže je hustší a má žlutou barvu, což je důvodem světlých skvrn na oděvu.

Potní žlázy reagují i na psychické podněty. Významně se aktivují při sexuálním vzrušení a podílejí se na vzniku specifické vůně každého člověka. To je také důvodem, proč při výběru partnera hraje důležitou roli jeho pach.

 

Samotný pot je v podstatě bez „vůně a zápachu“, nepříjemný pach vzniká až tehdy, kdy bakterie na pokožce a chloupcích začnou rozkládat bílkoviny a mastné kyseliny obsažené v  potu z velkých  žláz. Kromě toho vytváří teplo v podpaží vhodné podmínky pro množení bakterií, a proto je velmi důležité starat se právě o tuto část těla.

Množství potu závisí na několika faktorech – vnější teplotě a klimatickém pásmu, zvýšené produkci tepla v organismu, fyzické námaze a psychickém vzrušení. Maximální množství potu, které člověk vyprodukuje za normálních okolností v průběhu dne je 1 litr. Při zvýšeném pocení je třeba bezpodmínečně dodržovat pitný režim a dbát na dostatečný příjem tekutin s obsahem minerálů. 

 

Dalším významným faktorem, který ovlivňuje pocení, je relativní vlhkost vzduchu. Když je vysoká, vzduch je téměř saturovaný a nedokáže přijímat další vodu z organismu. Proto se pot neodpařuje a neochlazuje organismus tak efektivně jako při suchém vzduchu.

 

Další důvody pocení

Pocení je často odpovědí na náš emocionální stav. Když se připravujeme na něco důležitého, přicházejí obavy ze zklamání. Když jsme nervózní, zvyšuje se nervová aktivita, která má vliv na potní žlázy, především na ty nacházející se na dlaních a v podpaží. V té chvíli se cítíme nepříjemně, napjatě, studený pot nám stéká po těle.

Emocionální pocení a pocení z tepla či fyzické námahy se  liší dobou, kterou tělo potřebuje na to, aby se opravdu zpotilo. V případě pocení z tepla často chvíli trvá než se začneme skutečně potit, zatímco v případě emocionálního pocení máme podpaží a dlaně úplně mokré během několika sekund. Navíc, pot vznikající při emocionálním pocení zpravidla obsahuje víc látek, které rozkládají bakterie, a proto je jeho pach výraznější.

 

Muži a ženy – v čem jsme jiní?

Muži a ženy se liší nejen fyzicky, ale rozdílným způsobem fungují i chemické procesy v jejich tělech.  Ženská pokožka je citlivější na teplotní změny, což způsobuje větší množství tuků, má menší plochu a menší počet potních žláz. Z toho vyplývá, že ženy se potí  méně - u žen dosahuje množství potu za hodinu přibližně 180 ml, zatímco u mužů asi 250 ml. Mužské potní žlázy jsou mnohem aktivnější než ženské a zpravidla se u nich v podpaží nachází víc bakterií, které způsobují nepříjemný zápach. Muži se tedy nejen víc potí, ale jejich pot je i víc cítit.

Navzdory všem rozdílům, mají muži i ženy jedno společné – snaží se najít si partnera, se kterým si nejen rozumí, ale i navzájem „voní“, protože žít s někým, koho nemůžeme ani „cítit“ se jednoduše nedá.

 

Voňavé tajemství deodorantů a antiperspirantů

Chcete se cítit svěží a sebejistě celý den? Správnou odpovědí je používání deodorantů a antiperspirantů, které jsou dnes jedním ze základních  hygienických a společenských pravidel. Mělo by se tedy stát pro každého z nás běžnou denní rutinou stejně jako čištění zubů. Jen tak se budeme cítit v pohodě a sebevědomě.

 

Deodoranty obsahují dezinfekční prostředky s antibakteriálním účinkem, který omezuje vznik nepříjemného zápachu. Zpravidla obsahují alkohol, který velmi rychle vyprchá. Jejich účinek je krátkodobý, a  proto je třeba používat je i několikrát denně. Deodoranty neomezují tvorbu potu, který se tvoří i po jejich použití, pouze zamezují zápachu.

 

Antiperspiranty obsahují aktivní složku, která jim dává jejich sílu a omezuje tvorbu potu. Antiperspiranty tak omezují nejen vznik nepříjemného zápachu, ale přímo snižují tvorbu potu a množení baktérií, které pot rozkládají. Dodávají nám pocit čistoty, sucha  a svěžesti.

 

Rexona – stoprocentní jistota

Značka Rexona je odborníkem na ochranu proti pocení. Antiperspiranty Rexona jsou účinnou a svěží ochranou před pocením na každý den. Všechny výrobky Rexona jsou neustále inovované tak, aby se na ně mohli spotřebitelé vždy stoprocentně spolehnout. Nabízí široké portfolio antiperspirantů pro ženy i muže. Jde o velmi kvalitní a cenově dostupné antiperspiranty, které jsou účinné po celých 24 hodin.

 

Antiperspiranty Rexona jsou k dispozici v širokém portfoliu aplikátorů a vůní:

dámské řadě mají spotřebitelky na výběr z těchto aplikátorů – sprej, stick, ministick a roll-on. Vůně antiperspirantů jsou ve variantách Active, Oxygen, Cotton Dry, Clear Aqua, Pure Silver,  Pro Balance a inovovaná Aloe Vera.

pánské řadě jsou to varianty sprej a stick ve vůních Ionic, Mineral, Cobalt, Sensitive a nyní i novinka Extreme Protection.

Všechny zaručují maximální účinek a dávají tak každému možnost vybrat si ten, který mu nejvíc vyhovuje.