Už i u nás má mnoho lidí spojený 14. únor se Dnem sv. Valentýna. Pro jednoho je to svátek oblíbený, pro jiného zatracovaný.

V zemi květin, v Nizozemsku, odkud jsou naše dnešní květinová aranžmá určená pro inspiraci, má Den sv. Valentýna už dlouholetou tradici.

Nejoblíbenějšími jsou červené květiny a mezi nimi samozřejmě růže. Klasické, tmavě červené odrůdy růží. Do módy přicházejí také mysticky vyhlížející růže s téměř černými a jakoby sametovými okvětními plátky.


Kouzlo černých květin přitahuje pěstitele už po několik století. Černé tulipány a černé růže jsou snem mnoha šlechtitelů, i když vlastně úplně černé květiny neexistují, například zmíněné černé tulipány jsou ve skutečnosti tmavě fialové a černé růže velmi tmavě červené.

 

Růže je královnou květin, symbolem krásy, elegance, smyslnosti i romantiky. Rudá růže znamená v květomluvě Miluji tě, je to symbol lásky, a tím je pro Den sv. Valentýna vlastně předurčena. 

Růže je možné aranžovat do velmi moderních vazeb za použití moderních váz, ale i do romantických kytic. Konečný styl aranžmá se odvíjí především od druhu a barev ostatních použitých květin a od stylu doplňků.

Ve světě se k Valentýnu velmi často darují také hrnkové rostliny, například minirůže, gerbery, ale i exotické rostliny, jako jsou broméliovité Guzmania a Vriesea. Nezapomeňme, že květiny a rostliny nejsou jen pro ženy! Silné, výrazné, exotické rostliny jsou ideální právě pro muže.

 

 

Červené květiny se pro svoji symbolickou barvu nejvíce hodí k Valentýnu, ale darovat je nebo si je koupit jen tak pro radost můžeme během celého jara. Tyto květiny dokážou naladit naši mysl na pozitivní vlnu, inspirovat nás a rozveselit.

Právem psychologové o červené říkají, že vyvolává nadšení a zájem, ale také urychluje lidský metabolismus, zvyšuje krevní tlak a zrychluje dech. Je těžké si jí nevšimnout – poutá pozornost a stimuluje k rychlým rozhodnutím.

Takže proč si toto jaro nezpříjemnit červenými gerberami, tulipány, delikátními anemónkami či chryzantémami? Když budeme mít takovou kytici nebo aranžmá doma na stole, určitě se u ní pokaždé v obdivu zastavíme.

Ani na vůni nesmíme zapomenout. Je mnoho květin, které krásně voní, například frézie, hyacinty, lilie a narcisy. S nimi bude jaro ihned krásnější.

Foto: Holandská květinová společnost