Dobré ráno, milé čtenářky! Nedokážete si představit ranní vstávání bez kávy a lahodný tmavý mok vás nastartuje na celý den? Pak vězte, že za to mohou látky podobné morfinu, léku, který se podává na bolest.

Brazilští vědci objevili v kávě protein, který má podobné účinky. Morfin je lék, jenž působí přímo na centrální nervový systém a ulevuje tak od bolesti. Je proto také silně návykový. Vědci tvrdí, že protein objevený ve voňavém horkém nápoji dodává lidem podobný pocit.

Dobrou zprávou pro kávové závisláky je, že podle vědců pití kafe ochraňuje člověka proti demenci. Pití tří až pěti šálků denně by mohlo snížit pravděpodobnost Alzheimerovy choroby až o dvacet procent, tvrdí vědátoři. Pak ale záleží, zda máte v oblibě takzvané „smrťáky“, protože vypít jich pět denně, dřív než demence by vás pravděpodobně skolil infakrt.

Já osobně jsem ráda, že káva je jednou ze závislostí, která se mi vyhnula, a vychutnávám si ji jen tak dvakrát týdně při posezení s kamarádkou či na pracovní schůzce. Po ránu dávám přednost čisté vodě, případně „lektvaru“ z vody, jablečného octa, citronu a medu, který pomáhá spalovat a pročišťovat. Ovšem mým snem je snídat Mimosu :)

A jak jste na tom vy, milé čtenářky? Vytáhne vás z postele pouze vůně čerstvé kávy, nebo upřednostňujete jiný nápoj?

a\sdfasf

 

Reklama