bazénDěti milují bazény. Ve skutečnosti jsou schopné vydržet ve vodě hodiny, dokud nemají modré rty a rozmáčenou kůži na prstech... a dokud je starostlivě z vody nevyženete. Taky vás tohle léto úpěnlivě prosí, abyste už postavila zahradní bazén? Směle do toho! Jen si zkontrolujte, zda máte všechny potřebné propriety. Pokud si chcete vaší nádrže užívat do sytosti po dlouhá léta a pokud stojíte o průzračnou vodu, bez pomoci speciálního příslušenství to hladce nepůjde. Pojďme se podívat, jak vylepšit váš bazén na jedničku!

Filtrace je klíč k úspěchu

Mějte na paměti, že dobrá filtrace je pro úspěšný provoz bazénu klíčová. Tedy přesněji pro kvalitu jeho vody. Filtrace má na starosti vodu zbavovat nečistot, které zachytává právě uvnitř svého filtru. Momentálně se na trhu vyskytují dvě varianty filtrací, a to kartušová a písková. Vodítkem při výběru vám může být fakt, že do 8 m3 postačí filtrace s kartušovým filtrem. Pokud si výběrem nejste jistí, nic nezkazíte konzultací s odborníkem. Například pracovníci OBI vám při vašem vybírání poskytnou profesionální asistenci a doporučí vám ideální typ filtrace právě pro váš bazén. Pro lepší představu si pojďme nastínit, jaké kritéria by měla dobrá filtrace splňovat.

Výkonnost filtrace je tím, na co se při koupi musíte soustředit nejvíce. Je samozřejmé, že bazény, které pojmou větší objem vody, budou také potřebovat výkonnější filtraci. Jak ale zjistit tu ideální hodnotu?

Tip odborníka:

OBI„V zásadě platí, že pokud vydělíte objem vašeho bazénu čtyřmi, dostane číslo označované jako „kubíkový výkon čerpadla“. Správný výkon filtrace potom musí být stejný nebo ještě lépe větší než tato hodnota. Může se stát, že se po nějaké době rozhodnete k filtraci připojit i další zařízení, jako jsou tepelná čerpadla, ohřevy či bazénové vysavače - v takovém případě vždy využijete filtraci s výkonem vyšším,“ radí Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

Kartušová versus písková - která je lepší?

bazénU kartušové filtrace se voda čistí přes papírovou vložku, která zachytává všechny nečistoty. Bohužel se tento typ filtrace často zanáší a je potřeba ji čistit i několikrát za týden. Tím se také kartušová vložka pomalu opotřebovává a k její výměně budete muset přistoupit často i vícekrát za sezónu.
Na výsluní se dnes dostává filtrace písková, které v mnoha ohledech svou starší příbuznou předčí. Je založena na bázi filtru z přírodního křemičitého písku a díky svému dostatečnému výkonu k ní lze připojit další bazénová příslušenství. Písková filtrace je nenáročná na údržbu a filtrační náplň, tedy speciální písek, je nutné měnit v horizontu 2 až 3 let. Kromě toho šetří písková filtrace vaši peněženku a dokonce i zdraví - její provoz je ekonomičtější a efektivnější, takže nemusíte používat příliš bazénové chemie, která by mohla způsobit alergické reakce - zvlášť u citlivé a jemné dětské pokožky.

Do studené vody se nikomu nechce...

bazénZrovna teď asi na ohřev vody nemyslíte - naopak se těšíte na chladivou lázeň. Ale při pořizování bazénového příslušenství myslete i do budoucnosti. Ke konci léta se budou teploty pomalu ale jistě snižovat, sluneční paprsky nebudou hřát tak dlouho a voda v bazénu už bude příjemná tak akorát na nohy. Ale i když nejste otužilec, užívat si bazénu můžete pořád! Koupací sezonu si lze prodloužit například se solárními ohřevy, a to doslova zadarmo. Solární ohřev je vhodný pro bazénoba typy filtrací a dokáže vodu oteplit až o 6°C. Pracuje na principu předávání tepelné energie ze slunce přímo vodě, která panelem proudí. Jediné, co potřebujete, je tedy sluncem zalité místo, kam svůj solární ohřev umístíte, a výkonná filtrace, za jejíž okruh přístroj zapojíte.

Ještě lepších výsledků dosáhnete v kombinaci se solární plachtou - tepelně izolační černou bublinkovou fólií, která pomáhá udržovat teplotu v bazénu přes noc. Komplexním řešením je také termozastřešení v podobě plachty z nylonu a průhledného PVC, které má výborné izolační schopnosti. Tato stříška navíc chrání váš bazén proti padání nečistot, nepropouští UV záření a můžete se koupat i v dešti!

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama