Nevím, nakolik je Vám znám zákon o pozemních komunikacích týkající se povinnosti užívat dětskou autosedačku, ale rozhodně vězte, že její užívání není zbytečnost. Podle odborníků a statistik mají děti sedící v autosedačce až sedmkrát vyšší šanci na přežití při případné autonehodě. A to není zrovna zanedbatelné číslo, co myslíte?

 

Většina maminek by dnes bez autosedačky ani nikam nevyrazila. A co si budeme povídat, třeba takové „vajíčko“ je mnohem pohodlnější, než se třeba k lékaři rvát s kočárkem. Pojďte se s námi podívat, jaké možnosti dnešní trh s autosedačkami nabízí.

 

Autosedačky pro kojence

-          K dostání v hmotnostní kategorii od 0 do 13 kg
-          Jsou to tzv. vajíčka, ve kterých je dítě připoutáno v pololeže, a v autě se umisťují proti směru jízdy. A to  zejména proto, že novorozenci a kojenci ještě nemají zcela pevné držení hlavičky a při nárazu se tak celým tělem přitlačí na sedačku. Sedačka může být umístěna na zadním sedadle i sedadle spolujezdce, tam ovšem jen za předpokladu, že není na tomto místě airbag.
-          Výhodou těchto autosedaček je i snadné přenášení dítěte, praktická rukojeť i stříška chránící dítě před deštěm i sluncem.
-          Některá „vajíčka“ už bývají rovnou součástí kočárků. Takže můžete mít kočárek a jednoduchou manipulací zase hned autosedačku. Dnešní trh je opravdu nasycen dostatečným množstvím nejrůznějších verzí autosedaček pro kojence. Stačí si jen vybrat. 

 

Autosedačky pro batolata a předškolní děti

  

-          Jediným předpokladem je, že dítě musí umět samostatně sedět.
-     Váhová kategorie 9-25kg  
-          Autosedačky se upevňují po směru jízdy a může být upoutána tříbodovým i dvoubodovým (prostřední zadní sedadlo) bezpečnostním pásem.
-          Jsou vybaveny pohodlným postranním polstrováním, které má chránit dítě proti nárazu z boku.
-          Sedačky mívají několik poloh pro větší pohodlí dítěte při cestování.
-          Také bývají vybaveny pultíkem, na kterém si může dítko hrát, malovat i pohodlně jíst během jízdy.

 

Autosedačky pro starší děti

-          Jediným typem autosedaček pro starší děti je zvýšený sedák, který nemá vlastní bezpečnostní pásy. Používá se bezpečnostní pás umístěný v autě a to tak, aby vedl přes klíční kost a v oblasti pánve.
-          Nepoutejte starší dítě jen pásem v autě. Pás se může zaříznout do měkkých částí břicha dítěte a smrtelně jej poranit.
-     Váhová kategorie 22-35 kg

 

Neriskujte život svého dítěte jízdou bez autosedačky či sedáku, a to ani na krátké vzdálenosti.  Vyberte mu vhodnou sedačku odpovídající velikosti i váze dítěte a správně ji v autě umístěte. Dbejte také na její dostatečné připevnění.

 

Tak teď už jen zbývá popřát spoustu šťastných kilometrů…