Byl na vrcholu blaha, když se mu konečně podařilo dobýt srdce své studentské lásky Kateřiny Kolářové, s níž se oženil ve svých pětadvaceti letech v roce 1849. Tvořili spolu krásný a milující mladý pár, který byl v rychlém sledu obdařen čtyřmi dceruškami. Čtyři porody během necelých šesti let však subtilní Kateřinu totálně vyčerpaly. Štěstí rodinu opustilo, když tři děvčátka zemřela a Kateřina onemocněla tuberkulózou. Její smrt po deseti letech manželství Bedřicha doslova zdrtila, i když znal pravý stav věcí dlouho předem.

Nechtěl a neuměl být sám! A tři měsíce od smrti lásky svého života se znovu zamiloval. Do Betty nebo také Bettiny Ferdinandiové. Tento fakt si však nezaslouží úplného odsouzení… Pocit samoty vlastně nesouvisel ani tak s datem smrti milované první ženy, sahal mnohem dál. Citově strádal už delší dobu. Vždyť se mu milovaná žen poslední dva roky doslova ztrácela před očima…

6422b7b858f0dobrazek.jpg
Foto: Bedřich Smetana a jeho druhá žena Bettina
Wilhelm Rupp (1821-1893), Public domain, via Wikimedia Commons

S rodinou ředitele panství v Obříství Františka Ferdinandiho, jehož předkové pocházeli z Itálie, se rodina Smetanova znala už z minulosti. Byli vlastně tak trochu příbuzní, Ferdinandiovi měli celkem osm dětí, z toho sedm dcer. Manželem jedné z nich se stal Smetanův mladší bratr Karel, který byl lesníkem a který osamělého bratra v létě 1859 k Ferdinandiům pozval.

Betty Ferdinandiová (1840-1908), kterou zaznamenal Bedřich jako malou holčičku, byla nejmladší a jediná neprovdaná. Dorostla do krásy a čerstvý vdovec v momentě, kdy ji poprvé spatřil, doslova vzplál. Už nechtěl žít smutkem, začal se jí vehementně dvořit. Jako vždy šel do vztahu bezhlavě, po pár dnech už mluvil o svatbě, zahrnoval ji dárky a plánoval společnou budoucnost. Betty nebylo ještě ani devatenáct a s city svého o šestnáct let staršího nápadníka si nevěděla rady. Doslova ji uháněl a svou láskou docela děsil. Pro rodiče byl skvělou partií, jenže vdát se za něj měla ona… A tak uhrála alespoň roční odklad. Po roce se uvidí. Stejně se musel snoubenec vrátit do švédského Göteborgu, kde měl pracovní závazky už několikátý rok, ještě za života první ženy. Ze Švédska do Obříství pak Bettině přicházely žhavé dopisy, bylo jich údajně více než devadesát, opačným směrem jich přišla asi polovina.

6422b7f0a0f04obrazek.jpg
Foto: První velkou lásku Kateřinu Kolářovou ztratil po deseti letech manželství
Johan Per Södermark (1822–1889), Public domain, via Wikimedia Commons

U Ferdinandiů se mluvilo německy, ostatně zpočátku tak Betty komunikovala i se Smetanou. Kromě toho mluvila plynně i francouzsky, byla sečtělá, hrála na klavír a krásně zpívala. Byla i skvělou šachistkou a ještě lepší malířkou. Jejím učitelem byl v 60. letech 19. století malíř Anton Waldhauser. Měla i literární nadání, psala poezii, a dokonce napsala i jedno operní libreto. O manželovu tvorbu, na rozdíl od první Smetanovy ženy Kateřiny, však nikdy zájem nejevila.

Přesně po roce od „seznámení“ 10. července 1860 se konala slavná svatba. Ženich hořel touhou a nevěsta? Splnila daný slib. Zda ho milovala? Těžko říci… Po líbánkách odjeli spolu na poslední sezonu do Göteborgu. Švédská společnost Smetanovu mladou choť přijala vřele, Bettina dokázala dokonale reprezentovat, takže ji manželovi všichni záviděli. Dokonce v krátké době zvládla i základy švédštiny, s níž Smetana už několikátý rok v Göteborgu zápasil. Doma to však už tak ideální nebylo. V soukromí to byla racionální žena, která rodinné záležitosti zvládala bravurně, což nepraktický Smetana kvitoval. Postrádala však jakoukoli vřelost, po níž emocionální Smetana tolik toužil. Ten byl dlouho slepý, za změnou nálad viděl Bettino těhotenství a vše velkoryse přecházel. Rok po svatbě přišlo na svět první děvčátko, které dostalo jméno Zdeňka, a když se o dva roky později narodila i druhá dcerka Boženka, Betty definitivně „vypakovala“ toužícího manžela ze své ložnice.Smetana Bettinu velice miloval, Bettina polka je jednou ze skladeb, které jí věnoval

Druhé manželství Bedřicha Smetany bylo jedno velké faux-pas. Ačkoli byla Betty vzdělaná žena, pro manžela neměla pochopení, jeho hudba ji nezajímala a pravé rodinné zázemí geniálnímu umělci vytvořit nedokázala. Bedřichova zamilovanost jí lichotila, její náklonnost, kterou k němu zpočátku cítila, se však brzy vytratila. Jeho city nedokázala ocenit, ani opětovat. Po dvou těžkých porodech neviděla důvod s manželem nadále sdílet lože, což temperamentní skladatel těžce nesl a musel si zařídit intimní život v rámci svých možností. Bez lásky žít nedokázal, a tak se o skladatelových avantýrách šuškalo především v divadelním zákulisí. Ostatně i chladná Betty si údajně našla náhradu. V roce 1871 prý manželovi sdělila, že miluje jistého důstojníka.

6422b9f45456eblobid0.jpg
Foto: Bettina Smetanová před rokem 1908
Author Uknown, Public domain, via Wikimedia Commons

O děti se sice Betty vzorně starala, hezký vztah měla i k Žofii, dcerce ze Smetanova prvního manželství, nicméně péči o manžela přenechala služebné. Přestala manžela doprovázet na jeho koncerty a opery a manželství se stalo víceméně formálním. Rozvod nepřicházel v úvahu, byl by obtížný a pro Betty jednoznačně nevýhodný…

Zdroj info: Hora-Hořejš Petr: Toulky českou minulostí 16, 2020

Na našem webu jste si mohli přečíst i o těchto zajímavých ženách: