Beton nemusí být jen ošklivá šedá masa. Naopak. Mohou z něj být hravé doplňky do vašeho bytu či zahrady. Přesvědčit se vás o to pokusí Iva Bataretu z blogu DIY MINI PROJEKTY.

beton

Co si pořídit k betonování?

Na Pinterestu jsem si střádala různé tipy na betonové výrobky, nakonec jsem si koupila pytel betonu a ten doma nějakou dobu ležel.

Nechala jsem si ho domů přivézt, takže jsem nijak neovlivnila jeho výrobce/značku. Ale i to má nejspíš vliv na výsledky - 25kilový balík byl od výrobce z Borovan. Když jsem ho rozbalila, byly v něm i trošku větší kousky hmoty (písku, kamínků?), možná si nechte poradit ve stavebninách, třeba seženete lepší. Nebo mi pod příspěvek napište, s jakým betonem máte dobré zkušenosti vy...:-)

beton

Připravte si formy na beton

Nějakou dobu mi trvalo i samotné sbírání různých forem. Nejlepší jsou plastové, můžete si vyrobit i vlastní papírovou formu, nedoporučuju tvrdé materiály, které nechcete rozbíjet. Ideální jsou plastové květináče, tácky a kelímky od potravin, nebo třeba hranatou krabičku od vatových tyčinek. Hledejte a shromažďujte, uvidíte, kolik toho nakonec najdete.

Samozřejmě jsem zkusila i formu, která byla ze skla - vázu - na betonovou vázu. A pak jsem ji musela rozbíjet, což byla celkem škoda, i když už byla naprasklá.

beton

Jak rozmíchat beton? 

Postupujte podle návodu, jeho hustota by měla být tak akorát hustý. Ačkoli jsem testovala na pět pokusů, nedokážu přesně určit, jestli byla jeho konzistence lepší hustší nebo řidší. Ale rozhodně nepodceňujte míchání, musí to být pořádně, dokonale rozpuštěné ve vodě. Takže si na pomoc vezměte ruční mixér. Tip z blogu tamarki - nádobu se směsí obalte igelitovým pytlíkem, udělejte jen dírky na metly - nebude to stříkat.

beton

Jak postupovat?

Plastové formy jsem vždy lehce naolejovala, jak jsem našla v návodu. Nedokážu ale určit, jestli to pomohlo při vyndávání po uschnutí - nešlo moc dobře. Vždy jsem měla 2 kelímky, jeden větší, jeden asi o 2 - 3 cm menší průměr. Ta menší nádoba mi po nasypávání betonu vylítávala ven - zatížila jsem ji kamínky a vodou. 

beton

Beton schne tak 3 - 4 dny, záleží na teplotě v místnosti.

Co všechno jsem vyrobila/zkazila?

  • jednu vázu - forma skleněná váza
  • dva podtácky - forma krabičky od sýrů
  • jednu podložku na hrnec - forma krabička od bylinek
  • jednu podložku na mýdlo - forma z krabičky od vatových tyčinek
  • 4 květináče o průměru 12 cm - formy květináče z plastu
  • jeden květináč o průměru 28 cm - forma kýbl od barvy
  • 2 nádoby na tužky - forma velký kelímek od jogurtu

Zkažené - podtácek v porcelánové formě - sice jsem ho byla schopná vyklepnout, ale neměl pěkný tvar, květináč, na který jsem použila porcelánový květináč. :-( Musela jsem si zkusit, že to fakt nejde ven. 

beton

Tak co? Jdete do toho taky? 

Iva

Blog DIY MINI PROJEKTY si vytvořila Iva Baltaretu, aby se mohla podělit o jednoduché nápady a návody na tvoření. Najdete tu tipy na dárky, dekorace i hraní pro děti.

Vyzkoušejte s dětmi také:

Reklama