Po dvou letech, kdy probíhala jen virtuálně, můžete opět navštívit třešťské betlemáře u nich doma a podívat se, jak jejich díla vznikají.

63907d94bc19aobrazek.pngZdroj fotek: Vysočina Tourism

Betlémská cesta vás zavede přímo domů k řezbářům

Třešť patří právem vedle Jihlavy a Třebíče k nejvýznamnějším střediskům betlemářství nejen na Vysočině, ale v celé České republice. První, nejprve papírové betlémy, se zde začaly vyrábět na počátku 19. století. O půlstoletí později už převládly betlémy dřevěné, které se zde vyrábějí dodnes. Třešťské betlémy jsou specifické. Jsou komponovány jako dioráma, ve kterém se krajina vytvářená z pařezů, mechů a jiných přírodnin stupňovitě zvedá a přechází v krajinu malovanou. Už více než 200 let se tu udržuje kromě tradice vyřezávání betlémů také jejich stavění a zpřístupnění široké veřejnosti, a to přímo v betlemářských rodinách. Současníci stejně jako jejich pradědečkové každý rok otevřou garáže, komory nebo dílny a vystaví v nich unikátní betlémy, které si přijíždí prohlédnout tisíce návštěvníků.

63907fcc9a980obrazek.pngZdroj fotek: Vysočina Tourism

Betlémská cesta, jak se výstavě betlému v domácnostech říká, bude zpřístupněná od 26. prosince až do 2. února. V letošním roce už nebude virtuální, jak tomu bylo v minulých letech, ale návštěvníci se budou moci na betlémy znovu podívat i přímo u betlemářů doma.  Kromě tradičních míst jsou betlémy umístěny například také v rodinné firmě Podzimek, v kostele sv. Kateřiny nebo v Zámeckém hotelu Třešť. Už několik let je Betlémská cesta navíc rozšířena až do hlavního města Prahy na Jindřišskou věž, kde třešťský betlém vystavuje rodina Podzimků.

Stálá expozice i tradiční vánoční výstava betlémů předvedou unikátní kousky

63907eb94a111obrazek.pngZdroj fotek: Vysočina Tourism

Kromě Betlémské cesty je od roku 2003 ve dvorním traktu domu J. A. Schumpetera celoročně otevřená expozice Spolku přátel betlémů v Třešti, která bude od 19. prosince navíc rozšířena i do prostor bývalé cukrárny. Návštěvníci si mohou prohlédnout několik betlémů s papírovými a dřevěnými figurkami a unikátní betlém, který vzniká kontinuálně od roku 2002 na každoročním řezbářském festivalu  Dřevořezání. Každý řezbář musí zanechat alespoň jednu figurku právě do toho společného betléma. Díky tomu má už k dnešnímu dni více než 1000 dílů. V nejmenší místnosti vznikne také malé kino, ve kterém se bude promítat dokumentární film mapující práci betlemářů, kteří pečují o svá díla nejen o Vánocích, ale během celého roku.
 
Zdroj infromací: tiskové informace, vysocina.eu

Reklama