21. srpen s sebou nese mnoho událostí, jednou z nich je i úmrtí známé Alžběty Báthoryové přezdívané Čachtická paní. Ta je pokládána za nejznámější masovou vražedkyni ve slovenských a maďarských dějinách. Legendy, které se kolem této šlechtičny vyprávějí, stále patří mezi ty nejoblíbenější.

Zemřela roku 1614, a to násilnou smrtí. O svůj život přišla nedobrovolně, na základě vysokého počtu ztracených mladých žen, které se pohybovaly v jejím okolí, byla nařčena z mučení, a dokonce i kanibalismu. Děvčata prý týrala hořícími svícemi, rozpáleným železem, píchala jehlicemi, polévala studenou vodou na mrazu, řezala noži apod. Však nejvíce lidem v paměti utkvěla díky koupeli v krvi z panen, věřila totiž na její omlazující účinky. Jak vše bylo doopravdy, se již asi nedozvíme, a možná je to tak i dobře.

O Alžbětě Báthoryové existuje nespočet knih a její příběh byl i několikrát zfilmován. U nás asi nejvíce vešel do podvědomí film Juraje Jakubiska, který měl premiéru v roce 2008, a mně se osobně moc líbil.

Máte ráda tajemné příběhy, které se točí kolem této uherské hraběnky? Já totiž moc… 

Reklama