beskydy

Když jsem přemýšlela o místě, které bych do rubriky cestování zařadila pro dnešek, v hlavě mi vytanula vzpomínka na doby již minulé, kdy jsem se coby tří až sedmiletý prcek prodírala sněhem a dopřávala si společně s dalšími účastníky školky/školy v přírodě nekonečně dlouhé procházky docela drsnou, ale téměř nedotčenou krajinou.

Potom moje vzpomínky dostávaly docela konkrétní obrysy a vybavila jsem si i název místa. Horní Bečva.

Obec Horní Bečva leží v chráněné krajinné oblasti Beskydy, nadmořské výška je tu něco přes 500 metrů. Na východ od obce najdete Rožnov pod Radhoštěm, na jih a západ pak leží slovenské hranice. V blízkosti Horní Bečvy najdete naprosto originálně také Prostřední a Dolní Bečvu. Pro lepší představu můžete mrknout na mapu TADY.

Horní Bečva a její okolí patří k místům nejen s krásnou a typicky českou, nebo by se spíš slušelo říct valaškou horskou krajinou, jež inspirovala řadu umělců, ale také místem, kde dodnes přežívá a dobře se drží místní folklor. Přestože se v rozlehlé obci staví moderní rodinné domy, příslušníci té starší generace stále žijí v charakteristických valašských dřevěnicích.

beskydy

Je to místo vhodné k rekreaci po celý rok. V létě se nabízí koupání v řece, rybaření v přehradní nádrži a také mnoho značených turistických tras k procházkám, výletům a cykloturistice. V zimě můžete vyrazit na jeden ze šesti ski areálů, či běžecké trasy.

S ubytováním by tu neměl být problém. V Horní Bečvě najdete několik desítek rekreačních a hotelových zařízení. Pro ubytování v létě jsou tu také desítky různých kempů.

O víkendu pozor!

Jestli máte v plánu navštívit tuto oblast o víkendu a dopřát si procházku beskydskou přírodou, můžete narazit na větší množství, zvlášť v druhé polovině už poněkud unavených, turistů. V pátek 17. 9. krátce před devátou večer totiž startuje Beskydská sedmička. To je extrémní závod, jehož účastníci musí zdolat trasu dlouhou 75 kilometrů a vystoupat na sedm nejvyšších vrcholů Beskyd. Tento závod by měl skončit v neděli ve 13 hodin. Více o závodu najdete na www.beskydskasedmicka.cz.

Reklama