Jakého jiného psa bychom mohli zařadit do našeho Atlasu psích plemen teď před Vánoci než bernardýna? Na zkušenosti s ním jsme se zeptali chovatelky Jany Brejchové...

Země původu: Švýcarsko
Použití: Společenský, strážní a hlídací pes ke hlídání statků.
Klasifikace podle FCI:

 • bernardýnSkupina 2. Pinčové a knírači, molosové, švýcarští salašničtí psi a jiná plemena
 • Sekce 2.2. Molosové, horští psi.
 • Bez pracovní zkoušky.
 • Celý standard FCI: Svatobernardský pes (klikni)

Velikost v kohoutku:

 • Psi: 70 až 90 cm (může být i více)
 • Fenky: 65 až 80 cm

Hmotnost: 50 až 91 kg
Průměrně se dožívá: 8 až 10 let
Chovatelské kluby:

Historie plemene...

V průsmyku Velkého Sv. Bernarda ve výši 2469 m nad mořem založili mniši v 11. století hospic určený jako útočiště pro cestující a poutníky. V tomto hospicu se od poloviny 17. století chovali na hlídání a na ochranu velcí horští psi. Existence těchto psů je doložena obrazově od roku 1695 a písemně poznámkou v písemnostech hospicu z roku 1707. Tito psi se brzy začali používat jako průvodci a zvláště jako záchranářští psi pro cestující zbloudilé v mlze a ve sněhu. Kroniky publikované v řadě jazyků hovoří o četných lidských životech, které tito psi vyrvali jisté smrti, a ústní zprávy vojáků, kteří v roce 1800 překročili tento průsmyk s Napoleonem, zvýšily v 19. století popularitu bernardýnů, kterým se v té době říkalo „pes Barry“, po celé Evropě. Legendární Barry se stal pravzorem psa – záchranáře.

Přímými předky svatobernardského psa byli velcí sedláčtí psi značně rozšíření v okolí, kteří byli vyšlechtěni během několika málo generací podle stanoveného ideálního typu až do dnešní podoby tohoto plemene. Jako první začal doklady o předcích svých psů vystavovat v roce 1867 Heinrich Schumacher z Hollingenu u Bernu.

 V únoru 1884 byla otevřena švýcarská plemenná kniha SHSB (Schweizerische Hundestammbuch); vůbec prvním záznamem byl bernardýn Leon a dalších 28 záznamů se týkalo rovněž bernardýnů.  Dne 15. března 1884 byl v Basileji založen Švýcarský klub pro svatobernardské psy. U příležitosti mezinárodního kynologického kongresu 2. června 1887 byl svatobernardský pes oficiálně uznán jako švýcarské plemeno psů a standard tohoto plemene byl prohlášen za závazný.  Od té doby je bernardýn švýcarským národním plemenem.

Vzhled psa...

bernardýn

Existují dvě variety svatobernardského psa krátkosrstá varieta (s patrovou srstí) a dlouhosrstá varieta. Obě variety jsou pozoruhodné velikosti a celkového vzhledu; mají harmonické, silné, houževnaté a svalnaté tělo s impozantní hlavou a pozorným výrazem.

Důležité proporce jsou:

 • Ideální poměr kohoutkové výšky k délce trupu (měřeno od vrcholu ramenního kloubu k sedacímu hrbolu) = 9 : 10.
 • Ideální poměr kohoutkové výšky k hloubce hrudníku.
 • Celková délka hlavy poněkud přesahuje třetinu kohoutkové výšky.
 • Poměr hloubky tlamy (měřeno v nasazení tlamy) k délce tlamy činí 2 : 1.
 • Délka tlamy poněkud přesahuje třetinu celkové délky hlavy.

Povaha bernardýna...

Je to přátelský pes, většinou klidný, umí však být i ostražitý.

Jak o něj pečovat?

Pořídit si bernardýna, je velká zodpovědnost. Jde o obří plemeno, které je velice náročné na výživu, a to nejen ve štěněcím věku, kdy je potřeba dbát hlavně o správný růst kostry, ale i v dospělosti.

Je to pes, který vyžaduje dostatek pohybu a nebude šťastný, uzavřený v malém prostoru. Ale není to ani žádný atlet, který by s vámi s nadšením absolvoval maraton - ze sportovců bychom bernardýna přirovnali k vysokohorskému vůdci, odolnému a vytrvalému. Budoucí majitelé by si měli hlavně uvědomit jeho velikost a hmotnost.

Co se týče srsti, je ji potřeba občas vyčesávat, ale jinak nenní exteriérově bernardýn příliš náročný.

Na zkušenosti s bernardýny jsme se zeptali chovatelky Jany

bara

Proč jste se rozhodla pro bernardýny?
Rozhodla se dcera. Bylo jí 10 let, když jsme přišli o knírače, tak našla v Mladé frontě inzerát, že prodají štěňátko bernardýna. Báli jsme se, že bude pro nás nedostupné,a le přesvědčila nás, tak jsme se jeli podívat. Přivítalo nás u vrat zvíře zvící malé krávy - maminka - my se lekli, ale dcera se zamilovala. Tak jsme si vybrali štěňátko, naší první bernardýnku Barušku.

Jaká byla Baruška jako štěňátko?
Baruška byla dominantní, ale milá. A hrozně veliká! Když byla ve vrchoné formě, ve dvou letech, vážila 89 kilo, což je na fenu opravdu hodně.

Překvapila jste mě tou dominancí, člověk se všude dočte, že je bernardýn klidný, píše se to i ve standardu...
Klidní není úplně správné slovo, spíš vlídní. Mladý bernardýn je dynamické zvíře. A celý život je to hrom do police - trocha elegance by mu prospěla. Rozhodně je bernardýn velká osobnost.

Čím vás Baruška nejvíc rozesmála?
To vám řeknu docela přesně - vzala si ze stolu mobilní telefon a zrychlenou vobou vytočila číslo naší pevné linky. Výsledkem byl bernardýn uprostřed obýváku s mobilem v tlamě, já zvedla telefon a marně zjišťovala, kdo volá.

A čím vás nejvíc naštvala?
Já už mám dnes čtvrtou fenu. To myslím mluví samo za sebe, Baruška mě nikdy ničím nenaštvala. Bernardýn je zlatíčko, je to pes s velkou duší. Jediné, co je na nich nepříjemné, když vám šlápnou na nohu, přeci jen mají svou váhu...

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama