Když se řekne Německo…

 

… vzpomenu si na svůj pětiletý pobyt v Západním Berlíně. Psal se rok 1981, tuším. Přece jen je to už hodně dávno, byly mi tak asi tři roky, když jsme tam přijeli. Jak jsem se tam vlastně dostala? Rodiče tam byli pracovně na VOJENSKÉ MISI ČESKOSLOVENSKÉ SOCIALISTICKÉ REPUBLIKY. Tam se tehdy vydávala víza a vůbec tam probíhala veškerá možná agenda jako na dnešních ambasádách.

 

Pamatuji se, že jsme tenkrát mohli volně i do Východního Berlína. Neptejte se mě, proč. Možná že jsme byli diplomaté? Berlínská zeď pro nás zkrátka nebyla žádná překážka. Když ji pak před časem bourali, měla jsem z toho docela melancholický pocit, i když je samozřejmě správné, že už nestojí.

 

Jednou jsme byli na pouti, naši mi koupili los. Rozbalila jsem ho a vyhrála jsem velkého plyšového medvěda s korunkou na hlavě, symbolem to Berlína. Takovou radost jsem měla! Plyšáky jsem totiž odjakživa milovala, sbírám je dodnes. Berlínského medvěda už sice nemám, jak jsem ho pořád tahala, časem se rozpadl.

 

Do německé školy jsem nechodila, byla tam třída s českou učitelkou, přesto jsem se ale naučila docela dobře německy, protože jsme se sestrou hodně sledovaly pohádky v německé televizi. Gramatika sice žádná, ale když je potřeba, domluvím se.

 

Co mi ještě uvízlo v paměti, je veliká ze dřeva postavená restaurace, která se jmenovala Koliba. Občas jsme tam chodili na večeři, vařili tam úžasnou fazolovou polévku. Na stolech byly červené ubrusy a svíčky, z odkapávajícího vosku jsme vždycky s mamkou dělaly voskové kuličky. Pamatuji si to asi proto, že jsem se nespočetněkrát spálila.


Benynka


Byla jste asi jednou z mála, která mohla volně procházet - třeba zrovna Checkpointem Charlie, ze kterého udělali muzeum. Pamatujete na něj?


Byli jste někdy v Západním Berlíně?

 
!!! DNEŠNÍ SOUTĚŽ ZAČALA - ZDE !!!
NĚMECKO, NĚMČINA, NĚMCI
Co se vám vybaví, když se řekne Německo?
Vzpomínáte na dovolenou? Trabanty, přívěsy?
Pamatujete západní a východní Německo?

Líbí se vám tam dnes?
A co vztahy mezi našimi národy, společná historie?
Zajímají nás příspěvky o vás a Německu.
Pište na
redakce@zena-in.cz

 

 

 

 

 

 

Reklama