berlin

Smutná minulost, pozůstatky komunistického východu mísící se s moderním západem, rušný noční život, skvělá muzika, pestré bleší trhy a pravé wursty. Ať už hledáte cokoliv, nemusíte jezdit daleko.

Přibližně 350 kilometrů a necelých pět hodin vlakem dělí Prahu od hlavní německé metropole. Devátého listopadu loňského roku to bylo přesně 21 let od chvíle, kdy definitivně padla berlínská zeď, která téměř tři desetiletí držela v izolaci komunistický blok od zbytku Evropy. Tento symbol bývalého režimu, stejně jako všudypřítomná minulost, vás určitě nenechá bez zamyšlení ani dnes, kdy už se město řadí k jedné z nejmodernějších metropolí na světě. Pokud míříte do Berlína jen na víkend, zkuste stihnout alespoň následující tipy.

berlin

Procházka městem

O tom, že tvář města od pádu železné zdi prošla velkou proměnou, jistě není pochyb. Nejvíce je to znát na architektuře. Skvělou ukázkou toho je například Postupimské náměstí (Postsdamer Platz). Odtud už je to jen kousek pěšky ke slavnému památníku holokaustu, pozoruhodnému projektu města, který byl po všech možných stavebních peripetiích slavnostně otevřen v květnu roku 2005. Na ploše o rozloze přes třináct tisíc metrů čtverečních se můžete volně procházet mezi různě vysokými betonovými bloky jako v labyrintu. Bohužel ne všichni si uvědomují jeho pravý význam. Zcela běžně tu proto uvidíte některé lidi posedávat a svačit jako na pikniku nebo přeskakovat z jednoho pomníku na druhý.
Dále můžete pokračovat k Braniborské bráně - neotřesitelné dominantě a symbolu sjednoceného Berlína. Budete-li mít možnost bloumat nočním městem, jděte se na ni podívat i za tmy, kdy je krásně nasvícená.
Ujít si nenechte ani Reichstag (sídlo německého parlamentu), kde je hlavním turistickým lákadlem prosklená kopule architekta sira Normana Fostra. Vstup je sice zdarma, ale budete to muset vykoupit tím, že si vystojíte pořádnou frontu.
Co by to bylo za návštěvu Berlína, kdybyste si nezašli na nejznámější náměstí Alexanderplatz! Najdete zde spoustu stánků s výbornými domácími sýry, likéry, medovinou, bižuterií či čerstvými květinami. Pokud se nebojíte výšek, navštivte nedaleko odsud televizní věž, která je se svými 368 metry nejvyšší stavbou Německa.

berlin

Blešák a wursty

Spoustu dalších památek jistě objevíte sami, ale atmosféru jako vystřiženou z minulosti můžete zažít v největším berlínském parku Tiergarten. O sobotách tu vládne oblíbený bleší trh, na němž seženete opravdu kdeco. Až nasytíte oko, přihlásí se o slovo určitě i váš žaludek podrážděný neodolatelnou vůní pravých německých wurstů, která se line ze všech místních stánků s občerstvením.
Ani v neděli ale Tiergarten nespí. Sjíždí se sem celé rodiny a v příznivém počasí tu probíhají pohodové pikniky a grilování.
Když už v parku budete, můžete se zajít podívat do nedalekého zámku Bellevue, sídla německého prezidenta. Pro děti bude zase jistě zajímavé místní ZOO, které s Tiergarten rovněž sousedí.

berlin

Noční život

Málokteré město může co do rozmanitosti hudební scény nabídnout tolik jako právě Berlín. Do klubů se ale vydávejte až kolem jedenácté hodiny v noci, to se teprve zábava rozjíždí a pulzuje do pozdních ranních hodin. Milovníci alternativní scény jistě ocení jeden z nejpopulárnějších klubů Tacheles/Zapata v ulici Oranienburgestrasse. Mnoho barů a klubů najdete také v bohémské čtvrti Kreuzberg. A výběr je opravdu tak pestrý, že uspokojí i toho největšího hudebního fajnšmekra.   

Hodí se vědět:

Doprava – Nejpohodlněji a bez klení v zácpách se do Berlína dostanete vlakem. Přes víkend jsou docela časté také víkendové slevy, které se určitě vyplatí.

Ubytování – vás nemusí zruinovat. Hostely nebo apartmány, které nabízí místní agentury, si můžete zamluvit předem po internetu. Cena se pohybuje už od 25 euro na osobu.

Bus – Jen € 2.10 zaplatíte, když se svezte místní linkou číslo 100, díky které si můžete prohlédnout velkou část východního města.

Tropical Islands – i v Berlíně najdete tropický ráj. Nachází se necelých 60 kilometrů jižně od Berlína. Jde o rozlehlý aqvapark, kde si návštěvníci mohou užít vířivky, tobogány nebo procházku pralesem.

Reklama