Poslední červencový den zemřeli v rozmezí několika hodin dva klasici světové kinematografie. Ingmar Bergman i Michelangelo Antonioni byli průkopníky filmu jako svébytného a sebevědomého umění. Tři jejich díla teď připomene Česká televize.

Jejich filmy, posouvající hranice kinematografie, převážně nebyly úplně uživatelsky příjemné, alespoň by musely najít polohu nějak napříč, aby to tolik nevrzalo a televize nemusela tolik řvát... áno, dnešními měřítky. O to víc existenciální hloubky a závažnějších témat v nich rezonovalo pro ty, kdo se jim otevřeli.

Bergmanovi bylo devětaosmdesát a Antonionimu ještě o pět víc. Byli z jedné, navíc nejslavnější filmařské generace. Antonioni spolu s už zesnulými Federicem Fellinim a Lucchinem Viscontim patřil k nejlepším italským režisérům, Bergmanova tvorba ovlivnila ty největší režiséry dneška od Woodyho Allena přes Wima Wenderse až po Františka Vláčila.

Antonioniho Zvětšenina i jeho tetralogie citů, stejně jako Bergmanovy filmy plné rozpolcených hrdinek a vnitřních muk, patří ke klenotům světové kinematografie.

Bergman během čtyřicetileté filmové dráhy natočil skoro padesátku filmů. V posledních letech života se už věnoval více televizním a divadelním projektům, jeho posledním filmem byla velkolepá autobiografická freska Fanny a Alexander z roku 1982.

Deset let předtím vznikly Šepoty a výkřiky, jeden z jeho filmů věnovaný ženským hrdinkám. Jedna z Bergmanových hereckých múz Liv Ullmanová si tu zahrála ženu, která přijede za svou smrtelně nemocnou sestrou, aby s ní strávila poslední dny jejího života. Film byl oceněn Oscarem za kameru pro Bergmanova dvorního kameramana Svena Nykvista i cenou v Cannes.

Liv Ullmanová se objevila i ve snímku Persona, tentokrát po boku Bibi Anderssonové. Slavné herečky tu ztvárnily sestry, herečku a zdravotní sestru. Film se pohybuje na rozostřené hraně mezi snem a realitou.

Z Antonioniho tvorby připomene ČT asi neznámější film: ve Velké Británii natočenou Zvětšeninu s Davidem Hemmingsem, Vanessou Redgraveovou a Jane Birkinovou.

Filmový klub

  • I. Bergman: Persona - čtvrtek 16. 8. ČT2 21.40 hod
  • I. Bergman: Šepoty a výkřiky - čtvrtek ČT2 23. 8. 21.50 hod
  • M. Antonioni: Zvětšenina - 5. 9. na ČT2 21.25 hod.

Zvětšenina vznikla stejně jako Persona před čtyřiceti lety, ale dodnes udivuje aktuálností, se kterou dramaticky ilustruje postuláty postmoderní filozofie o nepoznatelnosti světa.

Zvětšenina v roce 1967 získala Zlatou palmu v Cannes i dvě oscarové nominace. Vypráví o charismatickém fotografovi Thomasovi a jeho tajuplném setkání se znepokojivým tajemstvím jedné vraždy, jejímž svědkem se (možná) stal v jednom z londýnských parků.

Toto setkání ho probudí z povrchní prázdnoty jeho života a otevře mu nové obzory - stejně jako je dodnes otevírají filmy Ingmara Bergmana a Michelangela Antonioniho milionům filmových diváků.Soutěž: hotel

zdroj: Aktualne.cz


Antonioniho Zvětšeninu si určitě nenechám ujít, a kdo jste ji neviděli, o hodně jste přišli.

Reklama