Poslední dobou mám pocit, že autostop skoro vymizel. Čím to? Mají strach řidiči (z okradení, falešného obvinění ze znásilnění), nebo spíš stopaři?

Já sama jako řidička stopaře raději neberu.

Ale párkrát jsem přece jenom udělala výjimku. Jednou jsem zastavila starému dědovi, který jel s košíkem plným jahod ze zahrádky. To nebylo kvůli těm jahodám, jak by se mohlo zdát, ale začínalo pršet a bylo mi ho líto. Svezla jsem ho jen kousek do nejbližší vesnice a on mi za to pár jahod nechal.

Pak jsem se slitovala nad klukem, který stopoval se štěnětem. Už se stmívalo a oba vypadali dost nešťastně. Pes v náručí klimbal únavou a kluk byl uondán jeho váhou. Nebyl to žádný drobek, ale deset kilometrů po svých by asi neušel. Prý ho nevzal řidič do autobusu, protože štěně nemStopařiělo vodítko ani náhubek. To znám velice důvěrně.

Naposledy jsem vzala dvě holčiny s krosnami. Stopovaly v Chuchli a chtěly dorazit až někam do Českých Budějovic na koncert. Byly moc fajn, takové ukecané štěbetalky. Vzala jsem je sice jen do Příbrami, ale i tak mi byly vděčné.

Zavzpomínala jsem s nimi i na svá studentská léta, kdy jsem sama dost stopovala.

Vyběhla jsem před školu a už mávala na projíždějící auta. Autobus jezdil jednou za uherák a ještě k tomu stavěl na každé mezi. Stop byl rychlejší, zábavnější a zadarmo. A strach? Vůbec. Co by se mi mohlo stát, vždyť stopuji ve dne, na přehledné hlavní silnici, cestou žádná odbočka do lesa a zásadně jen osobáky. Jako by to byla záruka, že násilníci řídí jenom náklaďáky.Stopařka

Občas se mě některý řidič zeptal, jestli se nebojím takhle sama stopovat, ale na to jsem měla (prý) osvědčenou odpověď: „Většinou berou jen slušní lidé jako vy.“ Také je dobré sednout si dozadu, nenosit vyzývavé oblečení a stále se na něco ptát, aby neměl čas vymýšlet nekalosti. Tato naivní teorie „bezpečných“ zásad stopu mi vydržela do doby, než jsem viděla film Smrt stopařek. Sice to byl řidič náklaďáku, stalo se to v noci a na odbočce do lesa, takže splňoval všechny rizikové faktory, kterým jsem se vyhýbala, ale stejně… Myslím, že tenkrát od stopování odradil spoustu holek. Mě teda určitě.

Pak už jsem stopovala jenom s přítelem. No, stopovala, většinou jsme na silnici prostáli půl dne, než se nad námi někdo slitoval. A pak že v tom není sexuální podtext! Každý řidič, který vám zastaví, si chce pošimrat ego, poklábosit s pěknou mladou holkou a třeba trochu zaflirtovat.

Nebo myslíte, že to je čistě z dobročinnosti?

A jak jste na tom se stopem a stopaři vy? Berete stopaře? Stopujete? Myslíte, že je to bezpečné?

Reklama