60631712cda18cl.jpg
Foto: Eva Neužilová

O Zdeně Werichové toho na internetu moc není. Víte podle scénáře, jaká to byla žena?
Popravdě řečeno tím, že dělám jiné věci, tak jsem ještě neměla čas ponořit se do toho naplno. Ještě jsem si nezačala zjišťovat všechny možné informace, protože to nechávám na dobu, kdy dotočím show Tvoje tvář má známý hlas Šampioni. Ale myslím si, že se o ní moc informací právě ani dohledat nedá. Opravdu žila ve stínu Wericha. Její povahu a osobnost si s Pavlou Baretovou, se kterou se alternujeme, budeme muset zformovat trošku podle sebe. Každopádně ze scénáře vyplývá to, co říkal i sám Werich, že byla silným prvkem v jeho životě, držela při svém muži, i když se k ní ne vždy choval úplně slušně. Bylo to všechno takové komplikovanější, ale tím, že spolu byli tak dlouho, tak se asi měli opravdu rádi.

Werichova domácnost byla bohémská, lidé u něj hodně přespávali apod. Z toho vyplývá, že Zdena Werichová musela být dost tolerantní. Je vám takový způsob života blízký?
A ještě jim vařila guláš. Ale abych odpověděla na otázku, tak naprosto. Mám hrozně ráda návštěvy a večírky, ráda hostím a bavím lidi u nás doma.

Je skutečnost, že Zdenu Werichovou veřejnost moc nezná, pro vás jako pro herečku výhodou?
Asi to bude výhoda ve srovnání s Václavem Koptou a Vojtou Kotkem, kteří hrají Wericha. Ten je naopak notoricky známý, takže lidé budou na představené chodit s určitým očekáváním.

TK-Werich-Berenika-Kohoutova-foto-Jakub-Machacek-0865-nahled.jpg
Foto: Jakub Macháček

V rozhovoru loni v květnu jste řekla, že vám karanténa vlastně přišla vhod, protože se vám v únoru narodila dcera Lola. Jak to vnímáte rok poté?
V něčem tu výhodu pořád vidím. Když má člověk dítě, tak té práce nemusí a ani nechce mít tolik. O tolik věcí jsem tím pádem nepřišla. Ale už je to samozřejmě dlouhé. Mám strašné štěstí, že je Lola ještě hodně malá, ale i tak pociťuju, že bych s ní za normálních okolností chtěla zajít do dětského koutku, kde se potká s dalšími dětmi. To mají rodiče těch starších dětí teď hrozně těžké. Doufám, že v létě už se to zlepší.

Na co se nejvíc těšíte?
Až zajdeme s mým klukem do restaurace, dáme si večeři a zajdeme třeba někam na drink. Hodně mi chybí masáže, na které jsem byla zvyklá. Hrozně ráda tímhle způsobem relaxuju. Chybí mi i cestování po Česku. 

Myslíte si, že dcera současnou situaci nějak vnímá?
Podle mě vůbec a doufám, že to nebude trvat tak dlouho, aby to začala vnímat. Nechtěla bych, aby byla zvyklá na roušky, respirátory apod.

Nemáte doma už ponorky?
Ani ne. Vyhovuje nám, že jsme spolu, protože kdyby můj přítel Kryštof jezdil do práce, tak ráno odjede, večer se vrátí a Lolu skoro nevidí. Takhle je hodně u ní a je na ni napojený. Toho si hodně ceníme.

Nedávno jste oslavila třicáté narozeniny, dcera oslavila rok. Bilancovala jste nějak?
Ptalo se mě na to dost lidí, ale mně je to úplně jedno. Mám dítě, rodinu, práci, která mě baví, a nemám pocit, že stárnu. Mít ve třiceti roční dítě je podle mě naprosto v pořádku.

Co vás na mateřství překvapilo?
Svoboda, která vlastně přestane úplně existovat, je takovým šokem, člověk si od porodu neužije moc času pro sebe. Ale je třeba super, že Lola hezky spí a v noci se moc nebudí. Ale to se asi nesmí moc říkat nahlas.

Teď jste nakousla další velké téma. Vnímáte, že je mezi matkami až nepřátelská atmosféra? Každou chvíli se řeší kojení, kdo co dělá špatně apod.
Je to šílené a vůbec nechápu, o co některým lidem jde. Naopak by měla mezi ženami existovat nějaká solidarita. Jednou je žena matka, což je pro mě nejposvátnější věc na světě, a ať si dělá každá co chce, pokud dítě nemučí a netýrá. Ať si každý sáhne do svědomí a nekritizuje jiné lidi. To mi přijde úplně příšerné.

Za představením Werich stojí tvůrci inscenace Meda o mecenášce Medě Mládkové. Doufají v premiéru pod širým nebem 14. června. V roli mladšího a staršího Jana Wericha se představí Václav Kopta a Vojtěch Kotek. 

Reklama